Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS

Informacje

czwartek, 04 grudnia 2008

Wiadomość pierwsza to taka, że 13-14 grudnia w Chorzowie odbywa się Wikilia - czyli zimowy zlot wikipedystów. Jest to spotkanie bardzie towarzyskie niż wykładowe, więc obok dyskusji na tematy związane z Wikipedią będzie też kolacja wikilijna z 12 (albo i więcej) potraw. Więcej informacji na stronach pl.wikimedia.org.

A druga to taka, że Śląska wikipedia doczekała się 1000 hasła :) Powolutku idzie do przodu. Wiele tam artykułów to "je jyno kůnsek artikla. Jeli poradźůłbyś, sprowjej go." Więc do roboty :) Więcej informacji na Wikinews

poniedziałek, 07 lipca 2008

Na stronach meta Wikipedii odbywa się głosowanie dotyczące sposobu porównywania wielkości encyklopedii (jej poszczególnych wersji językowych). Obecnie takim kryterium jest liczba artykułów - dzięki temu polska Wikipedia jest na 4 miejscu. Nowymi propozycjami są m.in.: liczba osób mówiacych danym językiem, ilość odsłon, ilość odsłon/ilość artykułów itp. W każdym wypadku Wikipedia spada ze swojego czwartego miejsca.

Czy dobrze? Pewnie bardziej sprawiedliwie, ale trudniej będzie zwykłym czytelnikom zrozumieć dlaczego jakaś tam encyklopedia jest niżej mimo, że ma wiecej artykułów. A jak wprowadzone zostanie jakieś kombinowane kryterium (coś przez coś) to jeszcze bedzie trudniej zrozumieć kolejność... Jak ktoś chce, może sobie podyskutować. Tak, wiem... Polska Wikipedię nazywają niektórzy botopedią ;)

Zobacz też: kolejność po zmianach.

poniedziałek, 30 czerwca 2008

Oj dawno, nie było wpisu Wikipediowego. No to dziś informacja o Wakacjach z Wikipedią.

Wakacje to czas wolny od zajęć, ale nie dla wikipedystów :) Studenci, uczniowie, nauczyciele, w tym także akademiccy mają w końcu nieco więcej czasu na to, by zająć się poważniej działaniem na Wikipedii. Część z nas wyjeżdża w różne ciekawe miejsca, gdzie można i zebrać dodatkowe informacje do uzupełniania artykułów (oczywiście w sensie wartościowej literatury i innych dokumentów) i wykonać potrzebne zdjęcia. No i w końcu to też okres, w którym warto się spotkać poza siecią.

Na tej stronie na każdy tydzień wakacji (studenci mają wakacje do końca września) będzie przedstawiona konkretna inicjatywa związana z działaniami na Wikipedii.

Jeżeli jesteś niedoświadczonym użytkownikiem, możesz poprosić wikipedystę, który poprowadzi przez zaułki Wikipedii prawie za rękę :) Naprawdę warto skorzystać.

A 5 lipca w Chorzowie odbędzie się spotkanie wikipedystów przy grillu. Takie mniej formalne. Pewnie przy piwie, krupnioku itp. ;) Jak coś to osoby zainteresowane niech się wpiszą na stronie.

poniedziałek, 26 maja 2008

Witej! To je Wikipedyjo we ślůnskij godce

Śląska Wikipedia już działa :) Tak... Od 26 maja 2008. Jej adres to szl.wikipedia.org. Daaawno temu na blogu informowałem o próbie stworzenia takiej wersji językowej. Wywiązała się nawet duża dyskusja... Wtedy zatrzymało się na głosowaniu i kilkudziesięciu testowych artykułach. Tym razem poszło sprawniej. Powodem tego jest pewnie otrzymanie przez język śląski kodu ISO 693-3 (szl) oraz zapał kilku ślązaków/wikipedystów przy tworzeniu artykułów w inkubatorze. W tej chwili trwa przenoszenie artykułów z tego inkubatora pod prawidłowy adres. Do czasu przeniesienia wszystkich mogą się pojawić błędy techniczne. Wybaczcie :)

Zastanawiasz się jak wygląda pismo - wcześniej był problem z wyborem rodzaju pisma/alfabetu. Teraz wybrano wcześniej i nie ma tego problemu ;) No chyba, że się pojawi w przyszłości (oj będą ostre dyskusje). Na razie proszę się wczytać w Zasady šrajbůngu oraz spróbować przeczytać i zrozumieć poniższe :). Czy wiedzieliście co to ajza jest?

Ajza to sům wšyske metalowe klamoty kere ńy nadowajům sie duůžyj do užytku a ino do přetopjyńo we huće. To mogům być abfale, wyroby kere sům popsute, tajle uod mašynůw, stare auta, konštrůkcyje ze rozbjůrki a inkše.

Czy coś więcej trzeba wiedzieć? Na razie nie za wiele wiadomo... Pierwsza edycja na pojawiła się około 10 dzisiaj. Dopiero kilka godzin później rozpoczęły się prace przygotowawcze (import artykułów). Do godziny 19 było zarejestrowanych 40 użytkowników. Większość to edytorzy polskiej Wikipedii chcący pomóc przy rozruchu. Ale też kilku(nastu) nowych się pojawiło także.

Więcej informacji: głosowanie/dyskusja przed powstaniem, zasady pisowni, informacje o ślůnskij godce oraz dyskusja projektu. W tej dyskusji zadawaj pytania, dyskutuj itp. Zajrzyj też na kanał irca: wikipedia-szl.
Zobacz też: Język śląski ma kod ISO w Wikinews.

środa, 14 maja 2008

Dzisiaj (środa, 14 maja) prawdopodobnie około godziny 10 w polskiej Wikipedii został utworzony pół milionowy artykuł. Gratulacje dla szczęśliwego autora, dla innych użytkowników Wikipedii także. Na tę chwilę tym półmilionowym artykułem jest: Mario Kassar. Prawdopodobnie to się jeszcze zmieni (zostaną usunięte niektóre wcześniej utworzone artykuły i ten spadnie na miejsce poniżej 500 000). Ale czy to ważne? ;)

Jak pisałem już wcześniej ilość nie równa się jakości. Tak, wikipedyści też o tym wiedzą. Nie trzeba im o tym przypominać. Wystarczy pomóc. Tydzień poprawiania Wikipedii trwa - przyłącz się. Poprawiaj, zgłaszaj błędy, pisz nowe artykuły...

Więcej informacji: w Wikipedii o pół milionie artykułów, Tydzień poprawiania Wikipedii.

niedziela, 11 maja 2008

Polska Wikipedia za kilka dni przekroczy pewien próg. Czyli pojawi się półmilionowy artykuł. Na razie brakuje około 1000 artykułów. Polska Wikipedia nadal jest czwartą największą wersję językową tej encyklopedii internetowej. Wyprzedza nas tylko język angielski, niemiecki i francuski. Japończycy są za nami jakieś 8 tysięcy. Szybko nas nie dogonią. Zobacz wyścigi Wikipedii.

Ale nie samą liczbą artykułów żyje Wikipedia. Teraz ważniejsza jest jakość artykułów. A z tą jakością nie zawsze jest dobrze. W tym celu w polskiej Wikipedii trwa właśnie akcja poprawiania artykułów. Na stronie Tydzień napraw w Wikipedii można dowiedzieć się jak zwykli czytelnicy mogą poprawiać treść w artykułach.

A sposobów jest kilka:

  • Można zgłaszać błędy - w menu bocznym jest link "Zgłoś błąd". Zobacz zgłoszone błędy i poprawiaj je.
  • Można własnoręcznie poprawiać literówki lub inne błędy/braki.
  • Można dodawać grafiki z innych wersji językowych, lub przesyłać własne.
  • Można tłumaczyć artykułu z innych wersji językowych.
  • Można w końcu edytować Wikipedię i ją rozwijać :)

Jeżeli sądzisz, że w Wikipedii jest pełno błędów to po pomóż nam je eliminować. Nie pisz o tym, że są, tylko rób tak aby ich było mniej. Poprawiając czy zgłaszając. Dzięki twoim edycjom Wikipedia stanie się o wiele lepsza. Przyłączysz się? :) Możesz poinformować o weekendzie znajomych mówiąc im, że sami mogą błędy poprawiać lub zgłaszać.

Więcej informacji: tydzień napraw w Wikipedii, artykuł prasowy w związku z półmilionowym artykułem, zmiany ilości artykułów w Wikipedii (kalendarium).

Przy okazji: w Wikinews pojawił się raport z grafikami dodanymi w czasie Weekendu majowego z aparatem fotograficznym. Przesłałeś swoje zdjęcia - dodaj je tam.

czwartek, 08 maja 2008

W teście maturalnym z Wiedzy o społeczeństwie pojawiło się pytanie dotyczące państw, w których stacjonują polskie wojska. Pytanie było zilustrowane grafikami konturowymi podziału administracyjnego świata. No i te grafiki pochodziły z Wikipedii. To jedna z nich: Image:LocationBosniaAndHerzegovina.svg.

Miło, że ktoś wykorzystał grafiki na wolnej licencji. Ale niezgodnie z licencją. Grafika jest udostępniona na GFDL oraz na CC-By-SA. Autorem był: Rei-artur. A na teście maturalnym podpis brzmi (niewiele mówi...):

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Image

A powinien brzmieć:

Autor grafiki: Rei-artur. Grafika "LocationBosniaAndHerzegovina.svg" z Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/) na licencji CC-By-SA 2.5.

I by było fajnie :) Bo wtedy można łatwo znaleźć tą grafikę szukając tytułu grafiki na stronie commons.wikimedia.org. Może ktoś przeczyta i w przyszłości będzie bardziej prawidłowo oznaczała takie grafiki?

Kto zdawał? Proste było? A informację mam z osnews.pl. Zainteresowany testami: przejrzyj plik z pytaniami. Centralna Komisja Egzaminacyjna już kiedyś miała "kontakty" z Wikipedią. Wtedy to popełniła błąd w tekście użytym z Wikipedii. Szczegóły: To MEN popełnił błąd a nie Wikipedia.

środa, 30 kwietnia 2008

Weekend z aparatem i Wikipedią właśnie się rozpoczyna. A także weekend z wikipedystami. Na stronach Wikipedii można znaleźć listę osób, które w ten weekend wybierają się gdzieś w teren w celu robienia zdjęć do Wikipedii. Czasami będą robić wspólnie zdjęcia. Wpisz tam siebie albo dołącz do już spisanych osób.

Lista robiących zdjęcia wikipedystów w trakcie weekencu majowego.

niedziela, 27 kwietnia 2008

Zbliża się termin oddawania PIT-ów, czyli rozliczeń podatkowych. O kilku lat można przekazywać 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Taką organizacją jest na przykład Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Można jemu przekazać swój jeden procent na cele promocji wolnej wiedzy.

Więcej informacji: opp.wikimedia.pl

piątek, 25 kwietnia 2008

Już od kilku lat w czasie weekendu majowego Wikipedyści zachęcają do robienia zdjęć specjalnie (lub przy okazji) do artykułów tej internetowej encyklopedii. W tym roku jest podobnie. O co chodzi?

W czasie weekendu majowego wiele osób wyjeżdża pozwiedzać różne miejsca w Polsce i zagranicą. Większość pewnie ma aparat cyfrowy i robi zdjęcia. Można to połączyć - w Wikipedii wiele obiektów nie ma jeszcze zdjęć. A cześć ma, ale w marnej jakości. Została stworzona strona, na której w sposób najkrótszy i najbardziej zrozumiały staramy się wytłumaczyć sposób przesyłania zdjęć do Wikipedii. Od informacji jakie zdjęcia robić, przez przesyłania ich do naszego zbioru grafik (commons), odpowiednie oznaczenie licencji, porządkowanie i ich publikację w artykułach.

Jedziesz gdzieś? Nie zapomnij wziąć aparatu, a po powrocie prześlij nam swoje zdjęcia i upiększ artykuły Wikipedii. Masz jakichś znajomych fotografów? Poinformuj ich o akcji. Udzielasz się na forum fotograficznym, turystycznym - poinformuj jego czytelników. Rozgłoś informacje o tym gdzie się da :)

Więcej informacji: Weekend majowy z aparatem fotograficznym. Zobacz też wyszukiwarkę plików w Wikimedia Commons - MayFlower. Można poszperać czego brakuje :)

Dodano: padł także pomysł aby to robienie zdjęć połączyć z lokalnymi mini-zlotami wikipedystów. Kojarzysz wikipedystów z twojej okolicy? Zaproponuj im wspólny wyjazd w celu robienia zdjęć :)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Linki: