Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS

Narzędzia Wikipedii

poniedziałek, 02 czerwca 2008

Tydzień temu pojawiła się śląska Wikipedia. Dziś zaproponuję pewną ciekawostkę: Tuplikoř - czyli tłumacz online: polski → śląski. Wpisujesz tekst, wychodzi tekst przetłumaczony. Przynajmniej tak wygląda... Tak na swój wzrok widzę, że nie wszystko jest prawidłowo tłumaczone). Nawet jest tam napisane: Tuplikoř ńy je ńyuomylny. - ale działa :) Można wykorzystywać tą stronę do pisania artykułów w śląskiej Wikipedii. Tak część użytkowników czyni...

Strona tłumacza online: Tuplikoř.

niedziela, 01 czerwca 2008

Parę dni temu udostępniono tworzenie konta uniwersalnego projektów Wikimedii także dla zwykłych użytkowników (wcześniej było to dostępne dla administratorów). Na stronie Specjalna:MergeAccount można takie konto utworzyć (tam szczegóły). Co to daje? Nie trzeba się rejestrować ani ponownie logować na wszystkich projektach. I ciekawostka: Zalogowanie na dowolnej Wikipedii powoduje zalogowanie także na innych Wikipediach (projektach Wikimedii). Dzięki temu wygodniejsze jest przechodzenie pomiędzy projektami.

Problemem może być to, że konto o takiej samej nazwie gdzieś już ktoś utworzył. Jak się pospieszycie to będzie mniej problemów. Obecnie w polskiej Wikipedii prowadzone jest dyskusja dotycząca zasad przejmowania kont, które były nie używane: Propozycje zmian w zasadach przejmowania nazwy użytkownika.

Więcej informacji: Konto uniwersalne.

A po utworzeniu konta sprawdź ile wykonałeś edycji we wszystkich projektach.

czwartek, 20 marca 2008

Pojawił się ciekawy sposób edycji Wikipedii - skrypt zmieniający wygląd strony edycji artykułów. Pojawia się kilka pól - nagłówkowe szablony, główna treść artykułu, kategorie, interwiki. Także przypisy są w przejrzysty sposób pokazywane (i jest do tego proste narzędzie edytujące te przypisy - kilka klików i mamy stworzony przypis). :) A wygląda tak jak na grafice obok.

Na razie dodałem skrypt jako gadżet o nazwie Less edit clutter. Działa, ale czasami z błędami - znikają kategorie, czasami nagłówki... Trzeba uważać (chyba nie lubi sie z WP:SK albo podglądem strony czy kodu. Skrypt wymaga jeszcze dopracowania a także przystosowania do polskiej wersji (nie udało mi się zmusić kategorii aby nie pokazywały się w miejscu przeznaczonym na interwiki). Pomoże ktoś: MediaWiki:Gadget-less_edit_clutter.js :) Oryginał na en.wiki.

ps Skryptowi brakuje jeszcze jakiejś fajnej polskiej nazwy. Pomysły?

Serwisy Wikimedia (czyli np. Wikipedia) posiadają wiele wersji językowych. I aby się na nich zalogować trzeba się osobno zarejestrować na każdej... Jest to uciążliwe dla bardziej aktywnych użytkowników. Od dawna były plany stworzenia możliwości pojedynczych loginów dla wszystkich projektów.

I wreszcie się chyba udało :) Na początku ta możliwość zostanie udostępniona administratorom projektów (jest ich w końcu niewiele w porównaniu z liczbą użytkowników). Ważne jest także to aby te osoby na początku działanie tej funkcjonalności zgłaszały błędy w niej... Zobaczymy jak to będzie działać w rzeczywistości.

Przydatność tego rozwiązania będzie największa dla użytkowników wstawiających grafiki na Commons oraz dla wielojęzycznych osób. Może być jednak problem z dostępnością loginów - mojego mi chyba nikt nie zakosi... Szczególnie, że udostępnianie tych loginów będzie na zasadzie - kto pierwszy ten lepszy.

Więcej informacji: meta.wikimedia.org, lista dyskusyjna.

czwartek, 27 grudnia 2007

Parę dni temu w polskiej Wikipedii pojawiły się gadżety. Tak naprawdę te tzw. gadżety to zwykłe skrypty JS dodające nową funkcjonalność do Wikipedii. Nowość polega na tym, że teraz można łatwo i przyjemnie włączyć te dodatki w Preferencjach Wikipedii. Pojawiła się tam karta "Gadżety".

Zachęcam wszystkich edytorów do przyjrzenia się zawartym tam skryptom/dodatkom. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zgłaszać nowe, które mogą się przydać większej liczbie edytorów Wikipedii. Zgłaszać w Wikipedii, albo tutaj, w komentarzach.

Ja polecam QuickEdit (łatwe edytowanie sekcji artykułów), poprawianie kodu (dla porządku w kodzie), AutoComplete (rozwijana wyszukiwarka). Inni pewnie polecą inne skrypty... Wszystkie łatwo właczysz w Preferencjach. Nie trzeba już monobook.js edytować :)

wtorek, 23 października 2007

Dziś opiszę nowe wikipedystyczne narzędzie o nazwie FIST - Free Image Search Tool. FIST automatycznie wyszukuje grafiki, które można użyć w odpowiednich artykułach Wikipedii.

FIST

Narzędzie nie dość, że wyszukuje grafiki z Wikimedia Commons to jeszcze szuka we Flickrze oraz GIMP-SAVVY. Zdjęcia z tych dwóch ostatnich serwisów są często wolne i można je wykorzystywać w Wikipedii (ale nie zawsze).

A jak działa to narzędzie? Wpisujesz w pole tekstowe nazwę kategorii z polskiej Wikipedii. Wcześniej trzeba jeszcze polską (pl zamiast en) Wikipedię wskazać. Zaznaczamy opcje gdzie, jak i ile grafik ma wyszukać. Klikamy na "Do it!" i chwilę czekamy na wynik taki jak na załączonym wyżej obrazku ;)

Do tego to narzędzie jest połączone z automatem przesyłającym zdjęcia do Commons. Dzięki temu można jednym kliknięciem przesłać grafiki z Flickra :) Nie wiem czy to jest akurat dobrym pomysłem, ale samo wykonanie genialne. Pomyśleli o leniwych użytkownikach ;) Szczegóły obsługi Commons Helpera są dostępne po polsku.

Chcesz pomóc przy ilustrowaniu Wikipedii zainteresuj się Wikiprojektem Ilustrowanie.

środa, 03 października 2007

Ciekawostka - w najnowszej wersji OpenOffice (czyli w wersji 2.3) wprowadzono możliwość eksportowania treści do kodu Mediawiki. Jak? Napisać jakiś tekst, następnie menu Plik → Eksportuj → zaznaczyć Mediawiki i zapisać.

Stworzyć tabelę w OpenOffice.org nie jest trudno. Aby to samo wykonać używając kodu wiki to może być mordęga. Szczególnie dla mniej wprawnych użytkowników. W OOo wystarczy tabelkę "wyklikać", wypełnić, a potem to wyeksportować. Funkcja przydatna, ale chyba tylko wtedy gdy chce się bardziej skomplikowane tabelki tworzyć. Na razie się da się zaimportować kodu z Wikipedii - to trochę (a może nawet bardzo) zubaża tą funkcję.

Źródło: Lista dyskusyjna Wikipedii

A jak już pisze o OOo to rzucę też linkiem do questa-88 informującego o nowej wersji wtyczki dodającego obsługę OpenDocument w MS Office.

wtorek, 25 września 2007
Linki na stronie historii i autorów

Wczoraj w polskiej Wikipedii pojawiły się linki do 2 narzędzi (robiących prawie to samo). Umieszczone są w miejscu jakie widać na obrazku.

Narzędzia te wyświetlają listę autorów danego hasła...

  • Pierwsze narzędzie w postaci listy alfabetycznej wszystkich autorów danego hasła. (lista twórców hasła Polska)
  • Drugie narzędzie o nazwie Contributors wyświetla autorów hasła z możliwością sortowania według ilości edycji, pierwszej i ostatniej edycji.

Do czego może się to przydać? W przypadku wykorzystywania artykułu zgodnie z licencją GFDL mamy obowiązek podania autorów - wtedy korzystamy z tego narzędzia i mamy listę. Zgodnie z licencją powinno się podać 5 głównych autorów. Ja polecam wybranie widoku od najnowszej edycji i wybranie 5 ostatnich, najbardziej aktywnych użytkowników (z największą liczbą edycji w danym artykule). A tłumaczenie odpowiedniego fragmentu GFDL brzmi następująco:

Wymienienia na Stronie Tytułowej, jako autorów, jednej lub więcej osób lub jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za autorstwo zmian w Wersji Zmienionej wraz z przynajmniej pięcioma głównymi autorami Dokumentu (nimi wszystkimi, gdy Dokument ma mniej niż pięciu pierwotnych autorów), chyba że zostałeś przez nich zwolniony z tego obowiązku.
czwartek, 16 sierpnia 2007

Opiszę dziś 2 ciekawostki antywandalizacyjne przydatne przy edytowaniu Wikipedii (jedna tylko w polskiej, druga tylko w angielskiej przydatna). Narzędzie dla użytkowników szukających osób wprowadzajacych nieprawdziwe informacje czy też usuwających nieprawdziwe.

Pierwsze narzędzie nazywa się histCK - sprawdza ono, którzy użytkownicy dodali wybrany przez nas tekst w danym artykule. Jeżeli w artykule ktoś wpisał błędną datę urodzin czy też jakąś nieprawdziwą intormację to:

wtorek, 17 lipca 2007
Uzupełnianie wyszukiwarki w Wikipedii

Na angielskiej Wikipedii leży sobie skrypt dla zalogowanych użytkowników o nazwie Auto Complete. Dodaje on automatyczne dopełnianie (uzupełnianie) wpisywanych słów w wyszukiwarce Wikipedii.

Przy wpisywaniu słowa w pole tekstowe wyświetla się lista artykułów zaczynających się od wpisanych liter (tak jak na grafice obok). Przydatny skrypt, ale miał jedną wielką wadę - nie działał w Operze. Wada ta została siłami polskich użytkowników Opery usunięta :)

Aby go zainstalować należy sie zalogować na polskiej Wikipedii, otworzyć stronę i zeedytować, wklejając poniższy kod.

{{subst:JS|Wikipedysta:Adziura/AutoComplete.js}}

Poprosiłem też na polskim forum Opery o poprawienie skryptu. Przyjrzała się Sombria, poprawiła i zasugerowała stworzenie skryptu użytkownika dla Opery. Jako, że podała dokładny przepis to przygotowałem taki skrypt, który działa na każdym projekcie Wikimedii - czyli w Wikipedii, Wikisłowniku, Wikicytatach itp. I do tego w każdej wersji językowej. Taki przeglądarkowy skrypt ma taką zaletę na tym zapisanym na Wikipedii, że działa wszędzie bez konieczności logowania czy edycji.

Pobierz plik autocomplete_wikimedia.js oraz dowiedz się jak instalować skrypty użytkownika w Operze.

Wpis wcześniej opublikowałem na blogu adas.jogger.pl/2007/07/16/userjs-automatyczne-uzupelnianie-w-wyszukiwarce-wikipedii/.

Linki: