Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
wtorek, 08 stycznia 2008

Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Wydawnictwo Helion przekazało kilkaset płyt z Wikipedią na DVD do szkół za wschodnia granicę (na Litwę, Białoruś, Ukrainę). Płytki otrzymało także kilka rodzinnych domów dziecka, część zostanie rozdysponowane w wiejskich szkołach na Warmii i Mazurach...

Część już dotarła, część jest w trakcie docierania. Prawda, że miły gest?

Przy okazji zachęcam do przyjrzenia się aukcjom 10 płyt DVD z Wikipedią z podpisami wikipedystów. Teraz koszt to ponad 900 zł za wszystkie. A najtańsza kosztuje 66 zł. Pieniądzę zostanę przekazane na WOŚP.

Zachęcam do przyjrzenia się propozycjom do tytułu Grafiki Roku 2007 serwisu Wikimedia Commons. Wybrano 515 grafik do pierwszej tury (są to wszystkie grafiki na medal). Głosować mogą osoby posiadające konto w dowolnym serwisie Wikimedia. Minimalna ilość edycji uprawniająca do głosowania to 200.

Lista grafik jest podzielona na kilka kategorii. Zachęcam przynajmniej do przeglądnięcia zgłoszonych grafik (515 to duża liczba). Do finału przechodzi 28 grafik z najwyższą liczbą głosów. A pierwsze głosowanie trwać będzie od 10 do 17 stycznia. Głosowanie finałowe odbędzie się w dniach 20-24 stycznia.

Aby zagłosować należy mieć w preferencjach Wikipedii podany adres mejlowy, następnie na odpowiedniej stronie uzyskać token. Na skrzynkę pocztową przyjdzie wtedy list z linkiem do głosowanie. Troszkę skomplikowane, ale warto się pomęczyć :) Przy głosowaniu można wpisywać komentarze grafikom.

Piszę grafiki a nie zdjęcia, bo głosować można też na schematy, mapy w SVG, animacje itp...

Szczegóły: Wikimedia Commons (inf. po polsku). Można też przyjrzeć się jakie grafiki wygrały w zeszłym roku.

Grafika wykorzystana we wpisie wykonana została przez użytkownika Flicka i jest udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0.

poniedziałek, 07 stycznia 2008

Wikia (firma Jimiego Walesa - tego od Wikipedii) pokazała światu wyszukiwarkę, która ma za zadanie zrewolucjonizować internet. Albo przynajmniej zdetronizować Google. Jestem sceptyczny co do obieranego celu i dlatego napiszę, że lekki falstart popełniono.

A falstart z powodu braku prawidłowego kodowania polskich (i nie tylko) literek. Czyli "Zażółć żółtą jaźń" pokaże krzaki. W polskich warunkach jest to na razie "upośledzenie". Błąd ten zgłaszało już pełno osób, więc pewnie poprawią.

Inną wkurzajką jest brak możliwości otwarcia sobie strony z wynikami za pomocą CTRL+Shift+klik. Otwarcie nowej strony jest blokowane. Tragedia... Do tego serwer nie grzeszy prędkością (przynajmniej przy pierwszej odpowiedzi i przynajmniej u mnie) (dzień na marudzenie mam). Jak szukam Opery to oczywiście mi chodzi o przeglądarkę. Ale czy każdemu o to chodzi? A gdzie ta Opera z muzyką na pierwszej stronie wyników? Czyżby zbyt mała baza danych? Paweł Wimmer też narzeka na słabe wyniki. Na szczęście to nie beta a wersja alfa...

Serwerami przetwarzającymi strony mają być komputery internautów - wystarczy zainstalować program o nazwie Grub (artykuł w linuxnews). Pomysł dobry na wykorzystanie mocy komputerów - troszkę lepszy niż szukanie zielonych kosmitów ;) Ale jak to będzie sieć zapychać? Na razie dostępna jest wersja tylko dla Windows. Ale pod Ubuntu (wine) dało się tę wersję zainstalować. Ale co z tego jak wywala jakieś błędy przy próbie łączenia z Internetem. Jak komuś się uda to uruchomić to niech da znać :)

Wygląd serwisu alpha.search.wikia.com na plus. Ale tu już wchodzą gusta. Ciekawostką jest także możliwość tworzenia mini-artykułów o wynikach wyszukiwania. Ale komu się będzie chciało? ;) Może znajdą się jacyś "serczyści"? Można (teoretycznie przynajmniej) oceniać wyniki.

Ma ktoś jakieś wrażenia? Pisać :) Adres wyszukiwarki: alpha.search.wikia.com. Serwis ma swoją wiki: search.wikia.com - tam więcej informacji technicznych, dyskusji itp.

piątek, 04 stycznia 2008

Od dzisiaj do 12 stycznia można licytować 10 płyt DVD z polską Wikipedią. Tą wydaną przez Heliona. Płyty zostały podpisane przez kilkudziesięciu twórców, którym udało się być w pobliżu podpisywanych płyt. Autor tego bloga też się załapał... ;) czyli kibicuję jak najwyższej cenie. No i robię reklamę.

Może się zdziwisz dlaczego masz kupić coś co można ściagnąć gratis? A choćby dlatego, aby wspomóc szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku na dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Podpisy wikipedystów były zbierane na spotkaniach wikipedystów. Kto był ten się podpisał. Nawet podpisał się jeden bot...

Jakieś pytania, komentarze?

Link do aukcji w serwisie Allegro.pl. Informacje o wydawnictwie oraz informacja na liście dyskusyjnej Wikipedii.

czwartek, 03 stycznia 2008

Ponieważ Beno chciał to rozesłać to go wyręczę ;)

Ponieważ siedzę od dwóch dni nad jednym błędem i jeszcze mi sporo artów zostało, to pozalam sobie wrzucić małą poradę:

bez kreski:

 • północny wschód (co?)
 • północnego wschodu
 • północnemu wschodowi
 • północnym wschodem
 • północnym wschodzie

ale z kreską:

 • północno-wschodni (jaki?)
 • północno-wschodniego
 • północno-wschodniemu
 • północno-wschodnim

Przyznajcie się, kto nie wiedział? I tak sobie myślę, może by takiego newslettera słać wszystkim uczestnikom projektu raz w tygodniu z tymi najbardziej ewidentnymi i niekontrowesyjnymi zaleceniami? Takimi podzielanymi przez wszystkich.

czwartek, 27 grudnia 2007

Parę dni temu w polskiej Wikipedii pojawiły się gadżety. Tak naprawdę te tzw. gadżety to zwykłe skrypty JS dodające nową funkcjonalność do Wikipedii. Nowość polega na tym, że teraz można łatwo i przyjemnie włączyć te dodatki w Preferencjach Wikipedii. Pojawiła się tam karta "Gadżety".

Zachęcam wszystkich edytorów do przyjrzenia się zawartym tam skryptom/dodatkom. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zgłaszać nowe, które mogą się przydać większej liczbie edytorów Wikipedii. Zgłaszać w Wikipedii, albo tutaj, w komentarzach.

Ja polecam QuickEdit (łatwe edytowanie sekcji artykułów), poprawianie kodu (dla porządku w kodzie), AutoComplete (rozwijana wyszukiwarka). Inni pewnie polecą inne skrypty... Wszystkie łatwo właczysz w Preferencjach. Nie trzeba już monobook.js edytować :)

poniedziałek, 24 grudnia 2007

Wikipedia jak przystało na poważne dzieło posiada swojego ducha. Pewnie niejednego, ale właśnie ten jeden objawia się dziś. A jest to Duch Nocy Wigilijnej. Dzisiaj objawił się takim wpisem na swojej stronie.

Po pysznej wieczerzy wigilijnej z innymi duszkami, wpadłem na chwilę na Wikipedię. Ho, ho, jakie tu zmiany po roku. Przybywa haseł i wikipedystów, ale i biurokracji. Coraz trudniej się poruszać pośród setek szablonów i infoboksów oraz mnożących się zasad encyklopedyczności. Za to fajnie, że udało się Wam załatwić sprawę polskiej flagi :)

Strona Ducha oraz jego edycje.

Wesołych Świąt dla wszystkich Wikipedystów oraz czytelników :)

niedziela, 16 grudnia 2007

Wróciłem właśnie ze spotkania wikipedystów w Chorzowie. Poznałem tych i owych, pogadałem o tym i o tamtym. Posłuchałem rozmów o tym i o owym... Zagłosowałem, posiedziałem... Miło było :) Dopiszę taką ciekawostkę: Napisano o tym spotkaniu na onecie (link na głównej). Wtedy poruszenie, przeczytaliśmy artykuł na rzutniku i jak zjechano na sam dół (do komentarzy) to sala wybuchnęła śmiechem. A to dlatego, że pierwszy komentarz zaczynał się od słów: "Wikipedia jest cenzurowana..." ;)

Co więcej napisać? A to, że więcej informacji pojawi się w relacji ze zlotu. Na razie jest tam kilkanaście zdjęć.

Dla zainteresowanych: protokół walnego zebrania stowarzyszenia Wikimedia Polska

P.s. Na tym spotkaniu przeczytałem w Przekroju odpowiedź Jacka Szubrychta na list otwarty Wikipedii:

Biję się w piersi. Wrzucając wszystkich wikipedystów do jednego worka, zrównałem tych, którzy kradną cudze teksty lub – czy to z czystej złośliwości, czy dla korzyści – piszą w Wikipedii nieprawdę, z tymi, którzy w pocie czoła ze szkodnikami walczą. Przepraszam więc uczciwych twórców Wolnej Encyklopedii. Intencją moją było wywołanie dyskusji na temat Web 2.0, a nie odsądzanie nowego Internetu od czci i wiary.

Nawet mój blog został tam napomknięty. A dokładnie komentarz Tadka. Może troszkę za ostry, ale to chodziło (tak sądzę) o rypnięcie w przenośni...

czwartek, 13 grudnia 2007

Przypominam, że w ten weekend (sobotę i niedzielę, 15 i 16 grudnia) w Chorzowie odbywa się Zimowy Zlot Wikimedian. Ma mieć luźny charakter - bardziej jako spotkanie towarzyskie, dyskusje bez żadnego szczegółowego planu. Chociaż pewne szczegóły można na stronie zlotu przeczytać ;) W drugi dzień mają sie odbyć warsztaty graficzne, dziennikarskie. Miały być też fotograficzne, ale nie widzę takiej informacji, więc pewnie nikt nic nie wie (albo wie, ale się nie podzieli). Zaproszeni niech się czują wszyscy.

Miejsce: Chorzów, restauracja Sztygarka, od godziny 12 (szczegóły spotkania).

W sobotę odbędzie się także walne zebranie Stowarzyszenie Wikimedia Polska - kto chce może się zapoznać z:

 • raportem z działalności zarządu stowarzyszenia,
 • preliminarzem budżetu na przyszły rok,
 • oraz proponowanymi zmianami w statucie

Chciałbyś się dowiedzieć co mają wspólnego ze sobą następujące artykuły zamieszczone w Wikipedii: Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, Miłość‎, Idiotyzm‎, Lech Kaczyński‎, Dorota Rabczewska oraz Kupa‎? A może czemu te artykuły: Pomorze Słupskie, Adolf Hitler, Tokio Hotel, Andrzej Lepper znajdują się na tej samej liście? Na liście zabezpieczonych artykułów w Wikipedii...

Powyżej wymienione artykuły oraz około 200 innych (czyli niewielki procent z ponad 400 tysięcy wszystkich artykułół w polskiej Wikipedii) została zabezpieczone przed edycją użytkowników anononimowych. Sądzę, że można się domyślić z jakich powodów - są to najczęściej uporczywe edycje wandali usuwajacych treść, wpisujących nieprawdziwe informacje, głupoty. Czasami zabezpieczenie jest też sposobem na powstrzymanie wojen edycyjnych (gdy kilku użytkowników ma kompletnie odmienne zdanie co do treści artykułu i nie ma zamiaru podyskutować). Rzadko stosuje się blokadę całkowitą - obecnie dotyczy ona tylko 3 stron. Reszta jest zablokowana częściowo - czyli mogą je edytować tylko zarejestrowani użytkownicy.

Czasami zdarzają się błędne (lub trudne do zaakceptowania przez wszystkich zainteresowanych) decyzje zabezpieczania artykułów. Wtedy najlepiej nie krzyczeć, ale starać się przedstawić swoje racje w sposób wyważony na stronie dyskusji - to działa często.

Sama lista artykułów zablokowanych to przekrój przez całe spektrum tematów wywołujących kontrowersje, żywe dyskusji czy uporczywe edycje wandalizujące (wyrażające niecheć do polityka czy miłość do piosenkarza) ;) Można znaleźć tam osoby z pierwszych stron gazet, części anatomiczne człowieka, zespoły muzyczne, ideologie... Ciekawa lektura.

1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10
Linki: