Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
wtorek, 23 października 2007

Nie będe się sam produkował tylko zacytuję WarX-a ;)

Dzisiaj Fundacja Wikimedia rozpoczęła ogólnoświatową zbiórkę pieniędzy na potrzeby utrzymania swoich projektów.

Jak powszechnie wiadomo na Wikipedii (i w pozostałych projektach Wikimedia) nie ma reklam, dlatego głównym źródłem utrzymania serwisu są dobrowolne wpłaty czytelników. Fundacja Wikimedia otrzymuje pieniądze przez cały rok, jednak raz na jakiś czas uruchamia wielką akcję zbierania funduszy - ogłoszenia o tym pojawiają się w sitenotice - nagłówku każdej strony projektów należących do Fundacji. Poprzednia zbiórka odbyła się na przełomie grudnia i stycznia oraz dała wpływ do Fundacji rzędu 1 200 000 $.

Czyli osoby mające możliwość wspomożenia Wikipedii zachęcam do uczynienia tego. To jedyny tak wielki projekt utrzymywany przez internautów. I całkowicie otwarty, darmowy itp :) Jeżeli nie masz możliwości wspomożenia wpłatą za granicę wspomóż polskie stowarzyszenie Wikimedia.

Pieniądze ze zbiórki pójdą na utrzymanie ponad 340 serwerów, organizację zlotów, pensje dla kilku pracowników itp...

Dziś opiszę nowe wikipedystyczne narzędzie o nazwie FIST - Free Image Search Tool. FIST automatycznie wyszukuje grafiki, które można użyć w odpowiednich artykułach Wikipedii.

FIST

Narzędzie nie dość, że wyszukuje grafiki z Wikimedia Commons to jeszcze szuka we Flickrze oraz GIMP-SAVVY. Zdjęcia z tych dwóch ostatnich serwisów są często wolne i można je wykorzystywać w Wikipedii (ale nie zawsze).

A jak działa to narzędzie? Wpisujesz w pole tekstowe nazwę kategorii z polskiej Wikipedii. Wcześniej trzeba jeszcze polską (pl zamiast en) Wikipedię wskazać. Zaznaczamy opcje gdzie, jak i ile grafik ma wyszukać. Klikamy na "Do it!" i chwilę czekamy na wynik taki jak na załączonym wyżej obrazku ;)

Do tego to narzędzie jest połączone z automatem przesyłającym zdjęcia do Commons. Dzięki temu można jednym kliknięciem przesłać grafiki z Flickra :) Nie wiem czy to jest akurat dobrym pomysłem, ale samo wykonanie genialne. Pomyśleli o leniwych użytkownikach ;) Szczegóły obsługi Commons Helpera są dostępne po polsku.

Chcesz pomóc przy ilustrowaniu Wikipedii zainteresuj się Wikiprojektem Ilustrowanie.

wtorek, 16 października 2007

Heh... Jakoś się udało i się ten blog pojawił w Syndykacie bloksu(a?). Trochę martwi mnie to, że trzeba pisać 2 razy w tygodniu - ja wolę nienormowaną ilość wpisów (2 tygodnie ciszy a potem 6 wpisów w dwa dni). Ale powiedzmy, że będę się starał pisać częściej... W końcu w Wikipedii cały czas coś się dzieje. Chociaż byłem lekko poza nią przez parę ostatnich dni. Czyli dziś nic ciekawego nie będzie. Wybaczcie ;)

środa, 03 października 2007
PROSZĘ O USUNIĘCIE ZAMIESZCZONYCH ZDJĘĆ KSU PONIEWAŻ ZESPÓŁ SIĘ NIE ZGADZA NA ICH UDOSTĘPNIANIE. PROSZĘ PODAĆ E-MAIL I WYMAGANĄ ROZDZIELCZOŚĆ, PRZEŚLEMY AKTUALNE ZDJĘCIA DUŻO LEPSZEJ JAKOŚCI.

Informacja ze strony zgłoszonych błędów w Wikipedii. Kto to wpisał - pewnie menadżer zespołu KSU. Szkoda, że sam nie umieścił zdjęć, które chce podesłać do Wikipedii - może to uczynić samodzielnie.

Na liście dyskusyjnej Wikipedii zaczęto się zastanawiać czy zespół ma prawo żądać usunięcia zdjęć, powołując się na ochronę wizerunku. W końcu muzycy są osobami publicznymi/medialnymi/powszechnie znanymi. I takim osobom można zdjęcia robić wtedy, gdy wykonują swoje zajęcia. Czyli można politykowi zrobić w sejmie, ale już na wakacjach nie (no chyba, że się jest Faktem ;). Poza "pracą" jest chroniony wizerunek. Analogicznie zespół na koncertach można fotografować, ale poza sceną już nie całkiem. No chyba, że był zakaz fotografowania na koncercie - wtedy nie wiadomo...

Ale to nie jest oficjalna wykładnia - tak ja rozumiem ochronę wizerunku osoby. Może nie całkiem poprawnie - poprawi ktoś? Po więcej informacji zapraszam do artykułu na stronie obiektywni.pl. Stamtąd pochodzi poniższy cytat:

Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

  • pkt. 1
    osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
  • pkt. 2
    osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Ja sam nie jestem bez (urojonej?) winy - pisałem parę chwil wcześniej o zdjęciu wykonanym przeze mnie Krzysztofowi Skowrońskiemu. Nie był w czasie pracy - wychodził z niej właśnie. Zdjęcie wykonałem za zgodą fotografowanego. Ale bez pytania o zgodę to zdjęcie w Wikipedii umieściłem. Na swoja obronę mam to, że wysłałem mejla z zapytaniem czy Skowrońskiemu to przeszkadza czy też nie. Na razie bez odpowiedzi.

Źródło informacji: Lista dyskusyjna Wikipedii. Na liście dyskusyjnej powołano się też na wcześniejszą dyskusję czy istnieje zakaz fotografowania budynków.

Ciekawostka - w najnowszej wersji OpenOffice (czyli w wersji 2.3) wprowadzono możliwość eksportowania treści do kodu Mediawiki. Jak? Napisać jakiś tekst, następnie menu Plik → Eksportuj → zaznaczyć Mediawiki i zapisać.

Stworzyć tabelę w OpenOffice.org nie jest trudno. Aby to samo wykonać używając kodu wiki to może być mordęga. Szczególnie dla mniej wprawnych użytkowników. W OOo wystarczy tabelkę "wyklikać", wypełnić, a potem to wyeksportować. Funkcja przydatna, ale chyba tylko wtedy gdy chce się bardziej skomplikowane tabelki tworzyć. Na razie się da się zaimportować kodu z Wikipedii - to trochę (a może nawet bardzo) zubaża tą funkcję.

Źródło: Lista dyskusyjna Wikipedii

A jak już pisze o OOo to rzucę też linkiem do questa-88 informującego o nowej wersji wtyczki dodającego obsługę OpenDocument w MS Office.

Linki: