Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
sobota, 29 września 2007

Jako takie małe "p.s." prawie przekleję swój komentarz z forum gazety.pl. Chodzi o artykuł w serwisie gazeta.pl dotyczący wykorzystywania Wikipedii jako źródła informacji przy tworzeniu katalogów osób IPN-ie. I moje zdanie jest takie, że gazeta.pl zrobiła z tego za dużą zadymę (po prostu chciała instytutowi napsuć trochę krwi - zgodnie ze swoją linią).

Komentarz był o tytule: "Ja trochę pobronię IPN-u ;)" i brzmiał mniej więcej następująco:

Informacja, że informacja pochodzi z Wikipedii jest podana na drugim miejscu, czyli może sposób poszukiwania informacji przez historyka IPN-u był następujący:

  • historyk poszukiwał informacji o danym delikwencie w internecie
  • znalazł informację w Wikipedii
  • następnie zaczął poszukiwać jakiegoś bardziej wiarygodnego źródła - i trafił na książkę
  • jako źródła podał książkę oraz Wikipedię (jako miejsce najpierw gdzie znalazł informację)

Gorzej by było jakby podał tylko Wikipedię jako źródło. Wtedy mógłby trafić na informację błędną. A tak internetowa encyklopedia ma reklamę ;) No i poszła w świat nauczka na przyszłość, która się też np. studentom przyda - nie korzystaj z Wikipedii jako z jedynego źródła przy naukowych pracach bo ciebie gazeta zje ;)

środa, 26 września 2007

Ciekawostka znaleziona przez Marcina Jagodzińskiego w niedawno udostępnionych katalogach Instytutu Pamięci Narodowej. Jako źródło informacji dotyczącej jednej osoby podano Wikipedię. Link do katalogu IPN, oraz link do odpowiedniego hasła w Wikipedii.

Fajnie, że taka instytucja kojarzy co to jest Wikipedia, ale źle, że korzysta z niej jako ze źródła. Wikipedia nie powinna być źródłem (jeszcze). W niej można rozpocząć szukanie informacji dotyczących np. osób. Pomagać w tym powinny informacje o materiałach źródłowych umieszczone w artykułach Wikipedii, ale nie zawsze takie są podawane przez wikipedystów. A powinny być podane.

I jeszcze: źródłem w sprawie działalności danego człowieka może być IPN a nie Wikipedia - czyli w drugą stronę informacje powinny przepływać. Na usprawiedliwienie IPN-u można jednak napisać, że informacje sprawdzili w innym źródle - Wikipedia w tym wypadku nie była jedyna. :)

wtorek, 25 września 2007
Linki na stronie historii i autorów

Wczoraj w polskiej Wikipedii pojawiły się linki do 2 narzędzi (robiących prawie to samo). Umieszczone są w miejscu jakie widać na obrazku.

Narzędzia te wyświetlają listę autorów danego hasła...

  • Pierwsze narzędzie w postaci listy alfabetycznej wszystkich autorów danego hasła. (lista twórców hasła Polska)
  • Drugie narzędzie o nazwie Contributors wyświetla autorów hasła z możliwością sortowania według ilości edycji, pierwszej i ostatniej edycji.

Do czego może się to przydać? W przypadku wykorzystywania artykułu zgodnie z licencją GFDL mamy obowiązek podania autorów - wtedy korzystamy z tego narzędzia i mamy listę. Zgodnie z licencją powinno się podać 5 głównych autorów. Ja polecam wybranie widoku od najnowszej edycji i wybranie 5 ostatnich, najbardziej aktywnych użytkowników (z największą liczbą edycji w danym artykule). A tłumaczenie odpowiedniego fragmentu GFDL brzmi następująco:

Wymienienia na Stronie Tytułowej, jako autorów, jednej lub więcej osób lub jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za autorstwo zmian w Wersji Zmienionej wraz z przynajmniej pięcioma głównymi autorami Dokumentu (nimi wszystkimi, gdy Dokument ma mniej niż pięciu pierwotnych autorów), chyba że zostałeś przez nich zwolniony z tego obowiązku.
poniedziałek, 24 września 2007

W zeszły weekend polska wersja Wikipedii obchodziła swoje szóste urodziny (dokładniej to za 2 dni dopiero będą, ale to nieważne ;). Odbyły się spotkania wikipedystów w kilku miastach, także konferencja w Częstochowie... Jako, że rozreklamowano tą datę szeroko to w prasie pojawiło się sporo artykułów o Wikipedii i wikipedystach.

Część spotkań jest planowana na przyszły weekend - może pojawi się jeszcze więcej informacji prasowych... Takich jak na przykład w tvn24.pl, czy Newsweeku... Cała lista artykułów o Wikipedii w Wikipedii oczywiście ;)

A tak wersje stabilne będą (może) wyglądać

Pojawiła się także w paru miejscach informacja o tym, że Wikipedia staje się mniej wolna. Np. w Rzeczpospolitej (później "przesłane" dalej w sieć przez linuxnews.pl). Autor artykułu trochę przesadził z niektórymi zdaniami... Tymi o łamaniu zasad Wikipedii itp...

Zakończyło się głosowanie w sprawie wyboru arbitrów do Komitetu Arbitrażowego. Sam cel powołania komitetu już opisywałem wcześniej na blogu. W skład Komitetu wejdzie 9 następujących osób:

Na rok:

  • Maire
  • Aegis Maelstrom
  • Pimke
  • Wulfstan
  • Wpedzich

Na pół roku:

  • Polimerek
  • Gytha
  • Ludmiła Pilecka
  • Cień (jedyny nieadmin)

Po szczegółowe informacje zapraszam na strony Wikipedii. Jest tam dostępna dyskusja nad każdym kandydatem, liczba głosów za i przeciw... Zobaczymy czy Komitet to będzie dobra instytucja.

piątek, 14 września 2007

W ramach bezsensownych wpisów usunietych z Wikipedii dziś wpis o kluju. Autor nieznany... Najgorsze jak to ktoś wstawił w ramach kampani wyborczej ;) Może istnieje jakiś samorządowiec i nazwisku takim? Najbardziej mi zapadły w pamięć te kwiatki...

Kluj....tak naprawde nik nie ma pojęcia dokładnie kim/czym on jest. Jednak jak anonimowe zrodła donoszą mozna go spotkac w "małym" miasteczku - Wolsztynie. Nieopodal Rakoniewic - centrum polskiej pociągowni (tam takze są kluje-podobno). Wiadomo ze kluje mają upodobania do cmentarnych kwiatów, rozowych kopert (nie pomaranczowych!) itp. Nie pogardza takze "waznym" stanowiskiem samorządowym (z premedytacją wykorzystują to!).

zrodło: anonimowy kluj z Rakoniewic

poniedziałek, 10 września 2007

Od parę dni temu angielska Wikipedia ma ponad 2 miliony artykułów. Taka wielka liczba a informacja przeszła niezauważalnie. Hmm.. Polska wersja ma jakieś 5 razy mniej....

Jak już jesteśmy przy polskiej wersji to trwają w niej wybory arbitrów do rozwiązywania konfliktów pomiędzy wikipedystami. Można zagłosowac do 21 września. Przed głosowaniem zastanów się czy spełniasz wymagania (500 edycji, rejestracja przed 1 marca 2007). Przyglądając się głosowaniom można stwierdzić parę prawidłowości - ostrzy admini prawdopodobnie nie przejdą (IMHO dobrze) i może arbitrem zostanie też jakiś nie-admin (też dobrze).

Zastanawiamy się też w Wikipedii nad zmianą sposobu usuwania artykułów. Powiedzmy, że nie będzie głosowania a dyskusja. Ale potrzebna jest jeszcze dyskusja i wyłapanie błędów. No i opowiedzenie się za zmianami :)

No i jeszcze jeden milion z tytułu został. Co on znaczy? A oznacza liczbę zarejestrowanych użytkowników serwisu społecznościowego my.opera.com. Niezły wynik :) Tak, wiem... z innej beczki bardzo ;)

czwartek, 06 września 2007

Wiem, że było zainteresowanie takim czymś. Wikipedię na DVD wydało wydawnictwo Helion jakiś czas temu. Obiecano wtedy, że będzie można będzie ściagnąć obraz ISO z internetu. No i jest do pobrania na stronie: dvd.wikimedia.pl/.

Kto ma miejsce na dysku (8GB) oraz szybkie łącze może pobrać (przy pobieraniu korzystać należy z jakiegoś klienta torrenta - można spróbować czy Opera sobie poradzi ;). I podzielić się wrażeniami - bo jeszcze nigdzie nie widziałem spisanych wrażeń z korzystania z tej publikacji.

Linki: