Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
piątek, 31 sierpnia 2007

Od jutra - czyli od 1 września - w Wikipedii rozpoczyna się kompletowanie tzw. kandydatów arbitrów. Czyli członków Komitetu arbitrażowego. Ten komitet to takie "sformalizowane ciało" w Wikipedii, które jest ostatnią desk... tfu... ;) formą rozwiązywania konfliktów pomiędzy użytkownikami (także administratorami) Wikipedii. Arbitrem, jednym z 9 może zostać osoba działająca w Wikipedii od co najmniej 6 miesięcy oraz posiadająca ponad 1000 edycji. Czyli nie może nim każdy zostać. We wrześniu wybieramy pierwszych arbitrów - 5 na rok, 4 na pół roku. Wybierani są na kadencje roczne przez głosowanie użytkowników o 3 miesięcznym stażu i 500 edycji. Od 1 do 7 września trwa zgłaszanie kandydatów - przejrzyj szczegóły i zgłoś kogoś odpowiedniego (można też siebie). Zobacz też co może robić ten komitet. Zostanie arbitrem ma wady - takie jak więcej obowiązków związanych z jego pracami.

niedziela, 19 sierpnia 2007

26 września polska Wikipedia będzie obchodzić 6 urodziny. Na liście dyskusyjnej padł pomysł aby w weekend 22-23 września zorganizować imprezy, spotkania wikipedystów w większych miastach Polski. Czyli nie jedna wielka impreza w Warszawie, ale kilka mniejszych.

Jeżeli chcesz pomóc w organizacji to znajdź innych wikipedystów w swoim mieście. I spróbuj coś zrobić wraz z nimi. Na razie zadeklarowane są spotkania w Katowicach, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu. W Częstochowie urodziny odbędą się w ramach spotkania/konferencji o nazwie GDJ. Zajrzyj na stronę: 6. urodziny polskiej Wikipedii aby się z organizatorami skontaktować i zobaczyć szczegóły.

A Taki wpis na listę dyskusyjną wysłała wikipedystka Nova:

Proponujemy w tym roku rozproszone świętowanie urodzin, powiedzmy w każdym z miast wojewódzkich, tak aby zgromadzić ludzi z okolicy. Ten "weekend urodzinowy" to 22-23 września, łącznie z dniami "naokoło" weekendu, w zależności od preferencji lokalnych uczestników.

Urodziny można oczywiście świętować bardziej lub mniej formalnie, zaprosić gości, wynająć salę i catering, posiedzieć w kafejce internetowej, spotkać się w pubie, na grillu i/lub wspólnie poedytować, napić się szampana.

Do tego istnieje możliwość dofinansowania spotkania do kwoty 200zł przez stowarzyszenie Wikimedia Polska. A więc do roboty :)

sobota, 18 sierpnia 2007

Dziś na kanale wikipedii proro... tfu... radomil wyprodukował cyfrowe tablice z takim oto tekstem:

Dekalog wikipedysty

Jam jest Wikipedia, która wywiodła cię z ziemi "wszelkie prawa zastrzeżone", z domu niewoli:

  1. Nie będziesz miał innych projektów przede mną
  2. Nie będziesz mnie edytował ze złymi zamiarami
  3. Pamiętaj aby wikietykiety przestrzegać
  4. Czcij GFDL
  5. Nie wandalizuj
  6. Nie troluj
  7. Przestrzegaj praw autorskich
  8. Nie wprowadzaj POVu swego
  9. Nie pożądaj miotły admina swego (postaraj się o swoją)
  10. ani żadnych przycisków cudzych

Cóż mogę powiedzieć... przestrzegać trzeba... Uwaga - przykazania są na GFDL - można je sobie zmieniać według uznania - cóż za liberalne przykazania ;)

piątek, 17 sierpnia 2007

Wczoraj opublikałem wpis, w którym opisałem narzędzie Wikiscanner. Narzędzie dzięki, któremu możemy w łatwy sposób sprawdzić, które artykuły edytowały osoby łączące się z sieci jakichś firm, organizacji. Narzędzie miłe - szkoda, że nie działa obecnie (albo ja nie mam cierpliwości do niego).

W związku z tym Rzeczpospolita opublikowała artykuł o tytule: CIA, FBI, nawet Watykan manipulowały Wikipedią. Także Dziennik Internautów wypunktował kilka przykładów edycji w angielskiej Wikipedii wykonanych przez osoby z jakichś organizacji czy też firm. Podobne artykuły przetoczyły sie przez polski i światowy internet...

W Rzepie następujący tekst się pojawił:

Do niedawna edytowanie najsłynniejszej encyklopedii współczesnego świata było całkowicie anonimowe. Teraz - dzięki nowemu programowi skanującemu WikiScanner - już nie jest.
czwartek, 16 sierpnia 2007

Opiszę dziś 2 ciekawostki antywandalizacyjne przydatne przy edytowaniu Wikipedii (jedna tylko w polskiej, druga tylko w angielskiej przydatna). Narzędzie dla użytkowników szukających osób wprowadzajacych nieprawdziwe informacje czy też usuwających nieprawdziwe.

Pierwsze narzędzie nazywa się histCK - sprawdza ono, którzy użytkownicy dodali wybrany przez nas tekst w danym artykule. Jeżeli w artykule ktoś wpisał błędną datę urodzin czy też jakąś nieprawdziwą intormację to:

Linki: