Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
środa, 25 lipca 2007

Wikipedia to encyklopedia. To wie chyba większość użytkowników internetu. A encyklopedia kojarzy się z suchym przedstawianiem faktów, bez żadnego mrugania okiem, uśmiechu... Czyli Wikipedia powinna taka być jeżeli chce uchodzić za encyklopedię. Powinna być też tak odbierana przez czytelników a w szczególności przez osoby, które chcą jakiś kawałek jej zeedytować.

Ale nie przez wszystkich jest odbierana poważnie i zdarzają się użytkownicy wpisujący różne dziwne rzeczy z myślą, że to może to kogoś rozśmieszyć. No rozśmieszyć może. I to czasami strasznie. Czasami wpisy, które nie powinny rozśmieszać (na pierwszy rzut oka) powodują taki śmiech, że trzeba szybko szukać szmatki do czyszczenia monitora... Listę takich "kwiatków" zbierają wikipedyści na kilku stronach.

Najpopularniejszą taką stroną są Wikiciekawostki. Są one podzielone tematycznie i zawierają wiele linków do artykułów czy pojedynczych edycji, które mogą spowodować uśmiech, śmiech czy też coś bardziej głośnego (burczenie?). Cała lista jest podzielona tematycznie. W tym wpisie zrobiłem takie streszczenie. Z przykładowymi cytatami, linkami itp.

poniedziałek, 23 lipca 2007

Sejm RP zmienił warunki udostępniania materiałów ze swoich stron. Teraz można korzystać z nich tylko w celach niekomercyjnych. Uderzyło to w Wikipedię, bo wymaga ona publikacji materiałów także do użytku komercyjnego.

Zezwala się na niekomercyjne używanie, kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów znajdujących się w Serwisie Informacyjnym Sejmu w sieci Internet, z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia.

Zmiana praw licencyjnych nastąpiła w grudniu 2006 roku. Wszystkie grafiki (głównie chodzi tu o zdjęcia posłów) umieszczone w serwisach Wikimedii po tej dacie zostaną usunięte. Umieszczone wcześniej nie, bo były umieszczone zgodnie z licencją - prawo nie działa wstecz. Jaka liczba grafik zostanie usunięta - nie wiadomo (znaczy ja nie wiem ;). Przejrzyj listę plików na polskiej Wikipedii oraz na Commons (w większości załadowanych wcześniej).

piątek, 20 lipca 2007
Okładka płyty Wikipedia DVD

Tworzenie wersji Wikipedii na DVD zaczęło się ponad półtora roku temu - najpierw podpisano umowę pomiędzy Wydawnictwem Helion a Fundacją Wikimedia w celu wykorzystaniu nazwy i znaków Wikipedii. Gdzieś na początku lata 2006 część użytkowników zaczęła sprawdzać artykuły w celu znalezienia wandalizmów, poprawy formatowania. Przejrzano tak wszystkie artykuły. Usunięto też artykuły nie dopracowane, oznaczone niektórymi technicznymi szablonami.

Baza danych artykułów pochodzi z czerwca 2006. Wtedy w Wikipedii mieliśmy 250 000 haseł - obecnie jest ich o ponad 150 tysięcy wiecej. Co nie znaczy, że to jest zła płyta :) Po prostu dla osób nie posiadających stałego dostępu do internetu może być bardzo dobrym źródłem wiedzy. Na płycie znalazło się 239 000 artykułów i 59 000 grafik. Grafiki, aby zmieścić je na płycie zostały zmniejszone do formatu szerokości ok 400 pikseli.

W Wikipedii można znaleźć różne dziwne artykuły. Czasami są opisane w sposób encyklopedyczny rzeczy, o których można by napisać tyle ile o koniu w pierwszek polskiej encyklopedii: Koń jaki jest, każdy widzi.

O szmacie można się dowiedzieć więcej:

Szmata (także: ścierka) - kawał tkaniny, zwykle zniszczonej, podartej. Szmaty wykorzystywane są w życiu codziennym oraz komercyjnie w recyklingu, gdzie pełnią ważną rolę w obiegu surowców wtórnych.

W życiu codziennym szmaty są używane w wielu zastosowaniach. Ze szmat robiono i robi się lalki, tzw. szmacianki, krojone w domu z materiału i wypełnione skrawkami szmat. Piłka do gry o średnicy ok. 5-10 centymetrów, wykonana z zaszytych skrawków tkaniny w kawałek skarpety lub pończochy nazywa się też szmacianką.

Szmaty są też przedmiotem rynku wtórnego w tzw. procesie recyklingu, ważnym elemencie ekologii. W Europie jako surowiec papierniczy zastosowano włókna ze szmat lnianych i konopnych. Szmaty pozostały cennym surowcem papierniczym jeszcze w okresie przemysłowej produkcji. Ich zbieracze, zwani nieco pogardliwie "szmaciarzami", byli spotykani w polskich wsiach i miasteczkach jeszcze w latach 70. XX wieku.

Powyższy tekst znajdziesz w artykule szmata w Wikipedii (licencja GFDL, autorzy). A, że to Wikipedia to mozesz go rozbudować. Pewnie o szmatach można wiele napisać ;)

wtorek, 17 lipca 2007

Może się troszkę powtórze za Wantedem, ale trudno. Prawdopodobnie Lech Wałęsa (tak, ten były prezydent Polski ;) kilka dni temu zgłosił błąd w artykule o sobie w Wikipedii. Wykorzystał do tego zgłoszenia mechanizm zgłaszania błędów (link w menu bocznym - też możecie tak błędy zgłaszać). A nawet błedy powinniście zgłaszać. Ale wskazując jak najdokładniej miejsce błędu, sposób poprawienia, jakieś - przykładu z Lecha nie bierzcie... ;)

Treść zgłoszenia Lecha Wałęsy (cytat dokładny):

Informacje o mnie tu podawane są kłamliwe to po prostu bezczelne kłamstwa i pomówienia .Pozytywy wszelkie pomijane .Sąd powinien się tym zająć .Historia Was zkoryguje bezczelni kłamcy .L Wałęsa

Pierwsze podejrzenie wikipedystów: ktoś się podszywa pod prezydenta. Ale jak to już sprawdził wikipedysta Wanted wpis został dokonany z Barbadosu albo Grenady (Karaiby). A, że przez przypadek w tych okolicach Wałesa promował Wrocław...

To zgłoszenie spowodowało też pojawienie się wpisu na blogu Lecha Wałęsy dotyczącego jego działalności, podejrzeń itp.. Mógłby go jednak jakoś normalnie sformatować, bo teraz się go czytać nie da...)

Samą dyskusję na temat hasła można przeczytać na stronie dyskusji artykułu (została tam przeniesiona ze strony do zgłaszania błędów). Dodam tylko, że Pan Prezydent został wezwany do podania przykładów tych pomówień. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie artykuł o nim dorobił się szablonu do weryfikacji i kilku mniejszych edycji. Jak ktoś chce poprawiać to zapraszamy - artykuł o tak ważnej osobie jest nie do końca rozbudowany. Mała uwaga - artykuł mogą edytować tylko zalogowani użytkownicy. Wszyscy za to mogą dyskutować nad jego treścią.

Informacje: Artykuł o Lechu Wałęsie w Wikipedii, mini śledztwo Wanteda, Dyskusja o błędach, wpis na blogu Wałęsy .

Wpis opublikowałem wcześniej na blogu: adas.jogger.pl/2007/07/13/lech-walesa-z-koryguje-wikipedie/

Uzupełnianie wyszukiwarki w Wikipedii

Na angielskiej Wikipedii leży sobie skrypt dla zalogowanych użytkowników o nazwie Auto Complete. Dodaje on automatyczne dopełnianie (uzupełnianie) wpisywanych słów w wyszukiwarce Wikipedii.

Przy wpisywaniu słowa w pole tekstowe wyświetla się lista artykułów zaczynających się od wpisanych liter (tak jak na grafice obok). Przydatny skrypt, ale miał jedną wielką wadę - nie działał w Operze. Wada ta została siłami polskich użytkowników Opery usunięta :)

Aby go zainstalować należy sie zalogować na polskiej Wikipedii, otworzyć stronę i zeedytować, wklejając poniższy kod.

{{subst:JS|Wikipedysta:Adziura/AutoComplete.js}}

Poprosiłem też na polskim forum Opery o poprawienie skryptu. Przyjrzała się Sombria, poprawiła i zasugerowała stworzenie skryptu użytkownika dla Opery. Jako, że podała dokładny przepis to przygotowałem taki skrypt, który działa na każdym projekcie Wikimedii - czyli w Wikipedii, Wikisłowniku, Wikicytatach itp. I do tego w każdej wersji językowej. Taki przeglądarkowy skrypt ma taką zaletę na tym zapisanym na Wikipedii, że działa wszędzie bez konieczności logowania czy edycji.

Pobierz plik autocomplete_wikimedia.js oraz dowiedz się jak instalować skrypty użytkownika w Operze.

Wpis wcześniej opublikowałem na blogu adas.jogger.pl/2007/07/16/userjs-automatyczne-uzupelnianie-w-wyszukiwarce-wikipedii/.

O czym ten blog?

Ten blog o Wikipedii jest. A przynajmniej ma być. Autor bloga będzie tu pisał z sensem (bez sensu pewnie też) o Wikipedii, ważnych wydarzeniach w niej, ciekawych artykułach, kontrowersjach dotyczących artykułów... itp.

Czyj ten blog?

 Na blogu pisze jeden użytkownik Wikipedii - parę lat temu dostał w Wikipedii miotłę i został tam cieciem od sprzątania (czyli tzw. adminem).

Czy to wszystko?

Nie. Wpisy na tym blogu będą się też pojawiać na innym blogu tego użytkownika: adas.jogger.pl - to jest zamierzone :)
16:09, adziura
Link Komentarze (1) »
Linki: