Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
poniedziałek, 30 czerwca 2008

Oj dawno, nie było wpisu Wikipediowego. No to dziś informacja o Wakacjach z Wikipedią.

Wakacje to czas wolny od zajęć, ale nie dla wikipedystów :) Studenci, uczniowie, nauczyciele, w tym także akademiccy mają w końcu nieco więcej czasu na to, by zająć się poważniej działaniem na Wikipedii. Część z nas wyjeżdża w różne ciekawe miejsca, gdzie można i zebrać dodatkowe informacje do uzupełniania artykułów (oczywiście w sensie wartościowej literatury i innych dokumentów) i wykonać potrzebne zdjęcia. No i w końcu to też okres, w którym warto się spotkać poza siecią.

Na tej stronie na każdy tydzień wakacji (studenci mają wakacje do końca września) będzie przedstawiona konkretna inicjatywa związana z działaniami na Wikipedii.

Jeżeli jesteś niedoświadczonym użytkownikiem, możesz poprosić wikipedystę, który poprowadzi przez zaułki Wikipedii prawie za rękę :) Naprawdę warto skorzystać.

A 5 lipca w Chorzowie odbędzie się spotkanie wikipedystów przy grillu. Takie mniej formalne. Pewnie przy piwie, krupnioku itp. ;) Jak coś to osoby zainteresowane niech się wpiszą na stronie.

poniedziałek, 02 czerwca 2008

Tydzień temu pojawiła się śląska Wikipedia. Dziś zaproponuję pewną ciekawostkę: Tuplikoř - czyli tłumacz online: polski → śląski. Wpisujesz tekst, wychodzi tekst przetłumaczony. Przynajmniej tak wygląda... Tak na swój wzrok widzę, że nie wszystko jest prawidłowo tłumaczone). Nawet jest tam napisane: Tuplikoř ńy je ńyuomylny. - ale działa :) Można wykorzystywać tą stronę do pisania artykułów w śląskiej Wikipedii. Tak część użytkowników czyni...

Strona tłumacza online: Tuplikoř.

niedziela, 01 czerwca 2008

Parę dni temu udostępniono tworzenie konta uniwersalnego projektów Wikimedii także dla zwykłych użytkowników (wcześniej było to dostępne dla administratorów). Na stronie Specjalna:MergeAccount można takie konto utworzyć (tam szczegóły). Co to daje? Nie trzeba się rejestrować ani ponownie logować na wszystkich projektach. I ciekawostka: Zalogowanie na dowolnej Wikipedii powoduje zalogowanie także na innych Wikipediach (projektach Wikimedii). Dzięki temu wygodniejsze jest przechodzenie pomiędzy projektami.

Problemem może być to, że konto o takiej samej nazwie gdzieś już ktoś utworzył. Jak się pospieszycie to będzie mniej problemów. Obecnie w polskiej Wikipedii prowadzone jest dyskusja dotycząca zasad przejmowania kont, które były nie używane: Propozycje zmian w zasadach przejmowania nazwy użytkownika.

Więcej informacji: Konto uniwersalne.

A po utworzeniu konta sprawdź ile wykonałeś edycji we wszystkich projektach.

Linki: