Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
poniedziałek, 26 maja 2008

Witej! To je Wikipedyjo we ślůnskij godce

Śląska Wikipedia już działa :) Tak... Od 26 maja 2008. Jej adres to szl.wikipedia.org. Daaawno temu na blogu informowałem o próbie stworzenia takiej wersji językowej. Wywiązała się nawet duża dyskusja... Wtedy zatrzymało się na głosowaniu i kilkudziesięciu testowych artykułach. Tym razem poszło sprawniej. Powodem tego jest pewnie otrzymanie przez język śląski kodu ISO 693-3 (szl) oraz zapał kilku ślązaków/wikipedystów przy tworzeniu artykułów w inkubatorze. W tej chwili trwa przenoszenie artykułów z tego inkubatora pod prawidłowy adres. Do czasu przeniesienia wszystkich mogą się pojawić błędy techniczne. Wybaczcie :)

Zastanawiasz się jak wygląda pismo - wcześniej był problem z wyborem rodzaju pisma/alfabetu. Teraz wybrano wcześniej i nie ma tego problemu ;) No chyba, że się pojawi w przyszłości (oj będą ostre dyskusje). Na razie proszę się wczytać w Zasady šrajbůngu oraz spróbować przeczytać i zrozumieć poniższe :). Czy wiedzieliście co to ajza jest?

Ajza to sům wšyske metalowe klamoty kere ńy nadowajům sie duůžyj do užytku a ino do přetopjyńo we huće. To mogům być abfale, wyroby kere sům popsute, tajle uod mašynůw, stare auta, konštrůkcyje ze rozbjůrki a inkše.

Czy coś więcej trzeba wiedzieć? Na razie nie za wiele wiadomo... Pierwsza edycja na pojawiła się około 10 dzisiaj. Dopiero kilka godzin później rozpoczęły się prace przygotowawcze (import artykułów). Do godziny 19 było zarejestrowanych 40 użytkowników. Większość to edytorzy polskiej Wikipedii chcący pomóc przy rozruchu. Ale też kilku(nastu) nowych się pojawiło także.

Więcej informacji: głosowanie/dyskusja przed powstaniem, zasady pisowni, informacje o ślůnskij godce oraz dyskusja projektu. W tej dyskusji zadawaj pytania, dyskutuj itp. Zajrzyj też na kanał irca: wikipedia-szl.
Zobacz też: Język śląski ma kod ISO w Wikinews.

czwartek, 15 maja 2008

Wikipedia robi czasami jako miejsce różnych wyznań. Dziś takie (wstawione na nie istnięjącą jeszcze stronę Wszyscy_moi_bliscy:

WERONIKO JESTES NAPRAWDE IDEALNA KOBIETA MOZNA POWIEDZIEC ZE WZORCEM DO NASLADOWANIA JAK KIEDYS BYL KONRAD WALENRROD TAK TERAZ JESTES TY MAM NADIZJE ZE TO DLA CIEBIE BIEDIZE KOMPLEMET A NIE KRYTYKA NIE MYSL SOBIE ZE TO TANI KOMENTAZ JA TO PISZE Z GLEBI SERCA

Prawdopodobnie chodziło o tę Weronikę. Jakby mejla nie można było wysłać do tej pani... ;)

środa, 14 maja 2008

Hmm... Wikipedia ma pół miliona artykułów. Super. A kilka dni temu odszedł wikipedysta z największą liczbą edycji. Roo72. Pewnie wielu go kojarzy - "kangur z Australii". Głównie znany z patrolowania ostatnich zmian - pełno dobrej roboty. Przy okazji narobił sobie wrogów (często za szybko działał?) a dla wielu czytelników był encyklopedycznym przykładem "krwiożerczego admina". Odszedł po niekorzystnym dla niego wyroku Komitetu Arbitrażowego. Zbyt pochopnie?

O rezygnacji z adminowania poinformował też Margoz. Zrezygnował też z członkostwa w Komitecie Arbitrażowym. Powód nieznany.

Na początku kwietnia odszedł Beno (wikipedysta prawie od początku istnienia Wikipedii). Przedstawił swoje powody odejścia w Kawiarence Wikipedii. Szkoda. Kogoś pominąłem? Ale od odejść Wikipedia się nie załamie - mamy nowych użytkowników cały czas. Część przychodzi i odchodzi. Część zostaje. Taka kolej rzeczy.

Przy okazji: pojawiło się nowe TOP 600 - lista 600 najbardziej aktywnych Wikipedystów (pierwsza setka w dużej części to edycje botów ;).

Dzisiaj (środa, 14 maja) prawdopodobnie około godziny 10 w polskiej Wikipedii został utworzony pół milionowy artykuł. Gratulacje dla szczęśliwego autora, dla innych użytkowników Wikipedii także. Na tę chwilę tym półmilionowym artykułem jest: Mario Kassar. Prawdopodobnie to się jeszcze zmieni (zostaną usunięte niektóre wcześniej utworzone artykuły i ten spadnie na miejsce poniżej 500 000). Ale czy to ważne? ;)

Jak pisałem już wcześniej ilość nie równa się jakości. Tak, wikipedyści też o tym wiedzą. Nie trzeba im o tym przypominać. Wystarczy pomóc. Tydzień poprawiania Wikipedii trwa - przyłącz się. Poprawiaj, zgłaszaj błędy, pisz nowe artykuły...

Więcej informacji: w Wikipedii o pół milionie artykułów, Tydzień poprawiania Wikipedii.

niedziela, 11 maja 2008

Polska Wikipedia za kilka dni przekroczy pewien próg. Czyli pojawi się półmilionowy artykuł. Na razie brakuje około 1000 artykułów. Polska Wikipedia nadal jest czwartą największą wersję językową tej encyklopedii internetowej. Wyprzedza nas tylko język angielski, niemiecki i francuski. Japończycy są za nami jakieś 8 tysięcy. Szybko nas nie dogonią. Zobacz wyścigi Wikipedii.

Ale nie samą liczbą artykułów żyje Wikipedia. Teraz ważniejsza jest jakość artykułów. A z tą jakością nie zawsze jest dobrze. W tym celu w polskiej Wikipedii trwa właśnie akcja poprawiania artykułów. Na stronie Tydzień napraw w Wikipedii można dowiedzieć się jak zwykli czytelnicy mogą poprawiać treść w artykułach.

A sposobów jest kilka:

  • Można zgłaszać błędy - w menu bocznym jest link "Zgłoś błąd". Zobacz zgłoszone błędy i poprawiaj je.
  • Można własnoręcznie poprawiać literówki lub inne błędy/braki.
  • Można dodawać grafiki z innych wersji językowych, lub przesyłać własne.
  • Można tłumaczyć artykułu z innych wersji językowych.
  • Można w końcu edytować Wikipedię i ją rozwijać :)

Jeżeli sądzisz, że w Wikipedii jest pełno błędów to po pomóż nam je eliminować. Nie pisz o tym, że są, tylko rób tak aby ich było mniej. Poprawiając czy zgłaszając. Dzięki twoim edycjom Wikipedia stanie się o wiele lepsza. Przyłączysz się? :) Możesz poinformować o weekendzie znajomych mówiąc im, że sami mogą błędy poprawiać lub zgłaszać.

Więcej informacji: tydzień napraw w Wikipedii, artykuł prasowy w związku z półmilionowym artykułem, zmiany ilości artykułów w Wikipedii (kalendarium).

Przy okazji: w Wikinews pojawił się raport z grafikami dodanymi w czasie Weekendu majowego z aparatem fotograficznym. Przesłałeś swoje zdjęcia - dodaj je tam.

czwartek, 08 maja 2008

W teście maturalnym z Wiedzy o społeczeństwie pojawiło się pytanie dotyczące państw, w których stacjonują polskie wojska. Pytanie było zilustrowane grafikami konturowymi podziału administracyjnego świata. No i te grafiki pochodziły z Wikipedii. To jedna z nich: Image:LocationBosniaAndHerzegovina.svg.

Miło, że ktoś wykorzystał grafiki na wolnej licencji. Ale niezgodnie z licencją. Grafika jest udostępniona na GFDL oraz na CC-By-SA. Autorem był: Rei-artur. A na teście maturalnym podpis brzmi (niewiele mówi...):

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Image

A powinien brzmieć:

Autor grafiki: Rei-artur. Grafika "LocationBosniaAndHerzegovina.svg" z Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/) na licencji CC-By-SA 2.5.

I by było fajnie :) Bo wtedy można łatwo znaleźć tą grafikę szukając tytułu grafiki na stronie commons.wikimedia.org. Może ktoś przeczyta i w przyszłości będzie bardziej prawidłowo oznaczała takie grafiki?

Kto zdawał? Proste było? A informację mam z osnews.pl. Zainteresowany testami: przejrzyj plik z pytaniami. Centralna Komisja Egzaminacyjna już kiedyś miała "kontakty" z Wikipedią. Wtedy to popełniła błąd w tekście użytym z Wikipedii. Szczegóły: To MEN popełnił błąd a nie Wikipedia.

środa, 07 maja 2008

Był sobie ksiądz. Znany ksiądz. Po pewnym czasie przestał być księdzem (zrezygnował). Jak znany ksiądz przestaje być księdzem to jest to medialnie ważne wydarzenie. Jak ten "już nie ksiądz" odstępuje od wiary to też jest to warte odnotowania. A gdy ten już nie ksiądz i nie katolik, żeni się i zmienia nazwisko to też jest to wydarzenie, którym interesują się media. A co z biogramem kogoś takiego w Wikipedii zrobić?

Wikipedia posiadała hasło o nim jak był księdzem, jak nim przestał być, jak porzucił wiarę. No i teraz też posiada (już przeniesione pod nowe nazwisko). Artykuł jest rozwijany, dodawane są nowe informacje - czyli wiele osób osoba interesowała. Informacja o jego żonie została wprowadzona - tutaj ciekawostka - 2 maja. 2 dni przed pierwszymi informacjami prasowymi o tym fakcie (zobacz artykuł w Rzeczpospolitej). Czyżby ta informacja do mediów przedostała się w pewnym stopni przez Wikipedię?

3 maja - informacja zostałą usunięta przez pewnego użytkownika (zmiana cofnięta - kilka rewertów i wojna edycyjna). 4 maja w dyskusji artykułu pojawia się informacja o treści (napisana przez tego samego użytkownika):

Stanowczo proszę o zaniechanie umieszczania w artykule informacji prywatnych. Tomasz Polak

Informacja rozniosła się po internecie i prasie. Z Wikipedii została na razie usunięta właśnie w celu ochrony prywatności. Czy tak naprawdę to jest informacja prywatna? Jeżeli ksiądz, zrzuca sutannę, wypisuje się z Kościoła, a następnie żeni z kobietą, z którą pracuje, to czy to naprawdę nie może się znaleźć w biografii? Tak, wiem... to takie wchodzenie komuś w jego życie. Ale jako osoba publiczna (wywołująca trochę kontrowersji) powinien się z tym liczyć. Czytelnicy danej biografii mają pełen pogląd na sprawę gdy dowiedzą się o ślubie. W końcu ślub to tak jakby dalszy ciąg całej zmiany jego życia: ksiądz → nie ksiądz → nie Katolik → mąż.

Czy Wikipedia musi reagować na prośbę o nieumieszczanie, takich jak ta, informacji prywatnych? Czy mamy taki nakaz, prawo do odmowy? Czy jakiś prawnik byłby w stanie rozwikłać spór toczący się w dyskusji artykułu? Na razie polska Wikipedia nie posiada zasad dotyczących takich spraw, ale i tak każdy przypadek trzeba by było rozważać osobno. Bo jak stwierdzić czy to jeszcze prywatna informacja czy już nie? Każdy będzie miał inne zdanie (tak jak w tym przypadku).

Linki: