Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
środa, 30 kwietnia 2008

Weekend z aparatem i Wikipedią właśnie się rozpoczyna. A także weekend z wikipedystami. Na stronach Wikipedii można znaleźć listę osób, które w ten weekend wybierają się gdzieś w teren w celu robienia zdjęć do Wikipedii. Czasami będą robić wspólnie zdjęcia. Wpisz tam siebie albo dołącz do już spisanych osób.

Lista robiących zdjęcia wikipedystów w trakcie weekencu majowego.

niedziela, 27 kwietnia 2008

Zbliża się termin oddawania PIT-ów, czyli rozliczeń podatkowych. O kilku lat można przekazywać 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Taką organizacją jest na przykład Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Można jemu przekazać swój jeden procent na cele promocji wolnej wiedzy.

Więcej informacji: opp.wikimedia.pl

piątek, 25 kwietnia 2008

Już od kilku lat w czasie weekendu majowego Wikipedyści zachęcają do robienia zdjęć specjalnie (lub przy okazji) do artykułów tej internetowej encyklopedii. W tym roku jest podobnie. O co chodzi?

W czasie weekendu majowego wiele osób wyjeżdża pozwiedzać różne miejsca w Polsce i zagranicą. Większość pewnie ma aparat cyfrowy i robi zdjęcia. Można to połączyć - w Wikipedii wiele obiektów nie ma jeszcze zdjęć. A cześć ma, ale w marnej jakości. Została stworzona strona, na której w sposób najkrótszy i najbardziej zrozumiały staramy się wytłumaczyć sposób przesyłania zdjęć do Wikipedii. Od informacji jakie zdjęcia robić, przez przesyłania ich do naszego zbioru grafik (commons), odpowiednie oznaczenie licencji, porządkowanie i ich publikację w artykułach.

Jedziesz gdzieś? Nie zapomnij wziąć aparatu, a po powrocie prześlij nam swoje zdjęcia i upiększ artykuły Wikipedii. Masz jakichś znajomych fotografów? Poinformuj ich o akcji. Udzielasz się na forum fotograficznym, turystycznym - poinformuj jego czytelników. Rozgłoś informacje o tym gdzie się da :)

Więcej informacji: Weekend majowy z aparatem fotograficznym. Zobacz też wyszukiwarkę plików w Wikimedia Commons - MayFlower. Można poszperać czego brakuje :)

Dodano: padł także pomysł aby to robienie zdjęć połączyć z lokalnymi mini-zlotami wikipedystów. Kojarzysz wikipedystów z twojej okolicy? Zaproponuj im wspólny wyjazd w celu robienia zdjęć :)

W dniach 22-25 maja odbędzie się w Rabce Konferencja Wikimedia Polska. Jest to już taka coroczna konferencja edytorów Wikipedii oraz innych projektów Wikimedia. Wcześniejsze odbyły się Białowieży i Wrocławiu.

Celem jest spotkanie wikipedystów a także osób z zewnątrz projektów. Odbędą się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne. Jest planowane też kilka wycieczek i ognisko. Stowarzyszenie Wikimedia Polska będzie miało swoje Walne Zgromadzenie. Jesteś zainteresowany? Zapisz się. Możesz zgłosić swój udział z prezentacją związaną z szeroko rozumianą otwartą twórczością. Są jeszcze miejsca noclegowe w ośrodku, w którym będzie się to odbywać.

Więcej informacji: Strona stowarzyszenia Wikimedia Polska. Zobacz też: Listę zgłoszonych do tej pory prezentacji.

Grafika wykorzystana we wpisie to Grafika:Rabka-nova-logo.svg autorstwa Novej. Co za licencja - nie wiem... Wygląda jak własność stowarzyszenia... hmm...

czwartek, 17 kwietnia 2008

Jakiś czas temu informowałem o wierszach pisanych podstawie artykułów Wikipedii. Okazuje się, że podobny pomysł pojawił się w serwisie Multipoezja w portalu onet.pl. Tam na czacie pisze się wiersze. Każdy użytkownik ma swoją linijkę/wers - a moderator wybiera wersy i tworzy z nich całość.

I tak powstają wiersze. Lekko absurdalne. Może nawet nie lekko. Teksty z tych wierszy wykorzystał niejaki Czesław Mozil wydając płytę z piosenkami z tekstami tych wierszy (zobacz myspace). Ja ze swej strony mogę polecić i wierszyki, i płytkę :) A poniżej jeden wierszyk:

Ucieczka z wesołego miasteczka

<~deep>
   
Uciekła ładna babeczka <~noi>
z dość wesołego miasteczka. <~qkuba>
Lecz jakie były powody, <~noi>
że mimo wielkiej urody <~karolkaaaaaaa>
nie miała tam powodzenia <~ola6>
i rzekła „Cześć, do widzenia”? <~Chez_Mollard>
To chyba nie sprawa ceny. <~kot_który_był_rudy>
Ani wątpliwej higieny. <~noi>
Z pewnością ktoś ją przestraszył, <~ANIUSIA>
peta jej zgasił w kaszy
albo ją zalał winem, <~halna>
czy innym jakimś płynem. <~Yabolos69>
Mógł też jej złamać paznokieć, <~kot_który_był_rudy>
wsadzić jej w oko łokieć,
pokazać swój interes <~hydra>
lub wyjąć skądś siekierę. <~kot_który_był_rudy>
„Chrzanić takie miasteczko” <~kasjopea>
rzekła wkurzona deczko. <~Yokes>
Zwinęła w ciup usteczka <~ANIUSIA>
i poszła precz z miasteczka.

ps Dawno temu, w Krakowie stałem przy ulicy Brackiej i patrzyłem na ścianę, na której ktoś wyświetlał jakieś wiersze. A teraz się dowiaduję, że to prawdopodobnie ta sama osoba, która stoi za wierszami z Multipoezji ;) Niejaki Michał Zabłocki. Jaki ten świat mały...

Projekty szkolne i akademickie - pod taką nazwą w polskiej Wikipedii pojawiła się propozycja dla nauczycieli związanych z Wikipedią. Z grubsza polega na zachęcania uczniów do tworzenia artykułów w Wikipedii. Dostępne są zalecenia dla nauczycieli i wykładowców oraz dla uczniów.

Działać to ma na następującej zasadzie:

  • nauczyciel informuje czym jest Wikipedia, do czego służy, jak w niej współpracować
  • następnie proponuje temat, który uczniowie mogą opracować - związany z przedmiotem
  • pomaga przy edycji (wikikod) oraz informuje o zasadach (prawa autorskie)
  • ...a wikipedia może zyskać nowych wikipedystów oraz większą świadomość wśród czytelników na czym polega jej działanie

Obecnie utworzone są 2 projekty:

  • Jezioro Pluszne na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
  • artykuły związane z religią w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie

Jesteś nauczycielem? A może uczniem? Przyjrzyj się temu :)

Linki: