Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
środa, 26 marca 2008

Od wczoraj (??) można sobie włączyć jeden, wspólny login dla wszystkich projektów Wikimedii (np. dla Wikipedii w różnych językach). Na razie mogą to zrobić tylko administratorzy. Jak włączyć? Przejść na stronę: Specjalna:MergeAccount i wpisać swoje hasła na różnych wiki (tam gdzie założyliśmy konta). Ja musiałem wpisać 4 różne hasła :) A system wybrał hasło z pl.wiki dla każdego projektu (zmienił tam gdzie miałem inne).

Dzięki jednemu loginowi nikt nie utworzy konta z naszym loginem na żadnym projekcie - mamy go na własność. Szkoda, że nie widać informacji o wspólnym loginie gdzieś na stronie użytkownika. Jest za to lista użytkowników, którzy zintegrowali swoje konta. Na razie niecały 1000 ze wszystkich projektów. Administratorzy - integrować się! ;) Więcej informacji: Wikipedia:Wspólny login.

Miałbym też nadzieję, że wprowadzanie tej funkcji dla zwykłych użytkowników odbędzie sie jakimiś etapami: najpierw ci z największą liczbą edycji/najdłuższym stażem a dopiero potem reszta. Bo zasada "kto pierwszy ten lepszy" może narobić problemów. A w polskiej Wikipedii prawdopodobnie trzeba będzie lekko zmodyfikować zasadę dotyczącą nazw użytkownika w Wikipedii. Tak mi się zdaje, że w przypadku jednego loginu może nie mieć sensu zakaz używania loginów w innych alfabetach niż łaciński.

Przy okazji: rozpoczęła się dyskusja na temat stabilnych wersji artykułów w polskiej Wikipedii - zachęcam do wzięcia w niej udziału.

piątek, 21 marca 2008

Pojawiły się 2 serwisy Wikimedii, w których można przetestować działanie oznaczania wersji stabilnych. Jest to angielska oraz niemiecka Wikibooks (oddzielone od tych prawdziwych Wikibooks). Można je wandalizować, edytować, oznaczać wersjami stabilnymi. Słowem - wszystko. Po to aby przetestować w praktyce działanie stabilnych wersji.

A co to są stabilne wersje? W Wikipedii artykuły są edytowane przez różnych ludzi - mądrych, udających mądrych, głupich i wandali. Każda zmiana od razu widoczna jest dla zwykłych czytelników - czasami czytelnicy zgłaszają nam wandalizmy sprzed wielu tygodni czy nawet lat wiszące na stronach. Oznaczanie wersji spowoduje powstanie tak jakby dwóch różnych wersji encyklopedii:

  • tej sprawdzonej bez błędów
  • oraz niesprawdzonej jeszcze ale z większą ilością treści

I teraz pytanie: czy czytelnikom powinno się pokazywać domyślnie wersje stabilne czy tylko informować o istnieniu takich wersji? Czy łatwo zwykłym czytelnikom będzie zrozumieć samą ideę dwór wersji tego samego artykułu? A może bardziej chodzi o powiedzenie dziennikarzom czyhającym na kolejne hoaxy i wandalizmy: Sprawdzamy artykuły, a przynajmniej staramy się walczyć ze złymi edycjami.

Same testy mają trwać co najmniej do 10 kwietnia. Potem społeczność każdego z projektów Wikimedii będzie mogła się upomnieć o włączenie tej funkcjonalności. A kto powinien oceniać artykuły? Administratorzy a może jeszcze jacyś zaufani użytkownicy? Ale jak wybrać, ocenić? Skąd wiadomo, że się znają na rzeczy? Ciekawe jak na te pytania odpowie społeczność polskiej Wikipedii. Sądzę, że nie będzie łatwo :)

Więcej informacji: list Polimerka na liście dyskusyjnej Wikipedii.

Papaya Dance - taniec, który w każdym kraju, na każdym kontynencie tańczy się inaczej. Oficjalnej wersji nie ma.

To taki taniec istnieje, w każdym kraju tańczony inaczej? Ciekawe jak się w Chinach tańczy "Kaczuszki".

To taki, króciutki tekst z usuniętego hasła Wikipedii. W ramach bzdetów.

czwartek, 20 marca 2008

Pojawił się ciekawy sposób edycji Wikipedii - skrypt zmieniający wygląd strony edycji artykułów. Pojawia się kilka pól - nagłówkowe szablony, główna treść artykułu, kategorie, interwiki. Także przypisy są w przejrzysty sposób pokazywane (i jest do tego proste narzędzie edytujące te przypisy - kilka klików i mamy stworzony przypis). :) A wygląda tak jak na grafice obok.

Na razie dodałem skrypt jako gadżet o nazwie Less edit clutter. Działa, ale czasami z błędami - znikają kategorie, czasami nagłówki... Trzeba uważać (chyba nie lubi sie z WP:SK albo podglądem strony czy kodu. Skrypt wymaga jeszcze dopracowania a także przystosowania do polskiej wersji (nie udało mi się zmusić kategorii aby nie pokazywały się w miejscu przeznaczonym na interwiki). Pomoże ktoś: MediaWiki:Gadget-less_edit_clutter.js :) Oryginał na en.wiki.

ps Skryptowi brakuje jeszcze jakiejś fajnej polskiej nazwy. Pomysły?

Serwisy Wikimedia (czyli np. Wikipedia) posiadają wiele wersji językowych. I aby się na nich zalogować trzeba się osobno zarejestrować na każdej... Jest to uciążliwe dla bardziej aktywnych użytkowników. Od dawna były plany stworzenia możliwości pojedynczych loginów dla wszystkich projektów.

I wreszcie się chyba udało :) Na początku ta możliwość zostanie udostępniona administratorom projektów (jest ich w końcu niewiele w porównaniu z liczbą użytkowników). Ważne jest także to aby te osoby na początku działanie tej funkcjonalności zgłaszały błędy w niej... Zobaczymy jak to będzie działać w rzeczywistości.

Przydatność tego rozwiązania będzie największa dla użytkowników wstawiających grafiki na Commons oraz dla wielojęzycznych osób. Może być jednak problem z dostępnością loginów - mojego mi chyba nikt nie zakosi... Szczególnie, że udostępnianie tych loginów będzie na zasadzie - kto pierwszy ten lepszy.

Więcej informacji: meta.wikimedia.org, lista dyskusyjna.

Zostało niewiele czasu aby oddać swój głos na osoby kandydujące na członków Komitetu Arbitrażowego Wikipedii. Zachęcam do wskazania kto się nadaje, a kto nie...

sobota, 15 marca 2008

Jakiś czas temu wikipedyści postanowili zrobić zdjęcia na Wawelu. Krótko pisząc - muzeum ich zbyło... Pisanie listów nic nie dało - przestali odpowiadać. Zastanawiasz się pewnie dlaczego mieliby zezwolić na takie fotografowanie? Muzea są państwową własnością tak jak pewnie większość eksponatów. Rozumiem, że opłaty mają obniżyć liczbę chętnych do robienia zdjęć - wielka liczba fotografujących turystów by się "pozabijała" nawzajem. Flesze niszczą dzieła sztuki. No i do tego muzeom się nie przelewa... Ale całkowity zakaz? Przecież muzeum jest:

...jednostką organizacyjną, nie nastawioną na osiąganie zysku, której celem jest sprawowanie opieki nad zabytkami, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie kontaktu ze zbiorami.

Wikipedyści odmowy otrzymali też z Muzeum w Wilanowie oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie. Przemysław Nowogórski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w liście przesłanym do Stowarzyszenia Wikimedia Polska pisze:

środa, 12 marca 2008

Do 21 marca odbywa sie głosowanie na arbitrów komitetu arbitrażowego Wikipedii. Kandytatów na 4 miejsca jest 11. Szczegóły głosowania na stronie Wikipedii są w jasny sposób przedstawione, więc nie będę powtarzał. Zachęcam.

Ostatnio komitet arbitrażowy odebrał prawa administratora jednemu wikipedyście i zrobiła się z tego mała afera... Osoby zainteresowane zachęcam do przyjrzenia się decyzji komitetu w tym przypadku.

niedziela, 02 marca 2008

Od dzisiaj do 7 marca do godziny 6 rano można zgłaszać kandydatów na nowych członków Komitetu Arbitrażowego Wikipedii. Czyli takiego "ciała" rozwiązującego konflikty między wikipedystami. Czterem członkom kończą się kadencje, więc zostanie komitet uzupełniony. Kandydaci muszę mieć:

  • 1000 edycji w polskojęzycznej Wikipedii,
  • oraz konto utworzone przed 2 września 2007r.

Większego sensu z wstawianiem poparcia kandydatom nie ma jeżeli liczba popierających przekroczyła 5 - za to zarezerwujcie sobie czas na głosowanie główne. Szczegóły dotyczące osób, które mogą zgłaszać kandydatów oraz ich popierać na odpowiedniej stronie Wikipedii. A sam wybór arbitrów spośród wyłonionych kandydatów odbędzie się w dniach 8-21 marca 2008r. Zobacz też czym do tej pory zajmował się komitet arbitrażowy Wikipedii. Czytania trochę jest.

Linki: