Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
sobota, 23 lutego 2008

Dawno, dawno temu w Wikipedii zastanawiano się co zrobić z hasłem HWDP. Hasło ostatecznie zostało, a jedną z ciekawostek, pozostałych po niej jest przytoczona poniżej fraszka, której autorem(ką?) jest PoolaHoola. Także kilku innych fraszek jest ten użytkownik autorem. Uwaga: staroć z 2004 roku :)

Było hasełko - ćwierć akapitu
dwa brzydkie słowa i trochę kitu...
Lecz się zebrały uczone głowy
pragnąc rozwiązać problem ch*****
Zaraz zawrzało, kosy bojowe
gotowe uciąć niejedną głowę,
bo się bez hasła nie obejdziemy...
I jeszcze trochę podobnej ściemy.
Bo teraz taka jest koniunktura:
bez HWDP leży kultura.
czwartek, 21 lutego 2008

Tak nie wikipedystycznie ale encyklopedystycznie... ;) PWN wydaje właśnie "E2.0 Encyklopedię nowej generacji". Jeden tom, ponad 900 stron. Do tego płyta DVD z atlasami, wielkim leksykonem, testami... Oraz dostęp do bazy danych Omega. Jak to się prezentuje na żywo - nie wiem... Ale słówko o bazie i konkursie.

Ta baza jest bardzo ciekawa - na razie wstęp wolny. Można wszystkie dane sortować tak, aby się dowiedzieć jaki kraj z naszych sąsiadów ma najmniejsze nasycenie telefonią komórkową czy też który z metali ma największą gęstość... Wygląd tabel mógłby być bardziej przejrzysty, ale i tak to dobra rzecz. Z przejrzystością chodzi mi o to, że "Zestawy danych" widoczne po kliknięciu na szczegóły danej rzeczy, miejsca powinny być na jednej stronie (bez potrzeby dodatkowego klikania). Do tego na stronie ładnie nagłówkami podzielonej. Także niewygodne jest wyświetlanie tylko początku nagłówków kolumn.

Wikipedii by się takie coś przydało strasznie. Sortować tabelki możemy, tylko kto by je powypełniał? Wikiprojekt Przenoszenie list do tablic zaprasza :)

wtorek, 19 lutego 2008

Za kilka dni (dokładnie 22 lutego) w Gdańsku odbędzie się spotkanie rozpoczynające cykl przygotowań Gdańska do ubiegania się o organizację Wikimanii 2010. Wikimania to ogólnoświatowa konferencja projektów Wikimedii, więc zorganizowanie takiej konferencji nie będzie bułką z masłem... Dzięki spotkaniu w Gdańsku pewnie zacieśni się współpraca między trójmiejskimi edytorami różnych projektów Wikimedii (głównie Wikipedii).

Zaproszani są na to spotkanie wszyscy wikimedianie z Trójmiasta i okolic mający "dobre pomysły, chęci i możliwości, a także odrobinę wolnego czasu". Przybądź także ty - kimkolwiek na wikipedii jesteś :)

Spotkanie odbedzie się o godzinie 22 lutego 17:00 w kawiarni Pi-kawa przy ul. Piwnej 5/6 (mapka). Ogłoszenie to zostało wysłane na listę dyskusyjną przez Wpedzicha.

czwartek, 14 lutego 2008

Dzisiaj usunąłem artykuł z Wikipedii o treści zamieszczonej poniżej. Stwierdzam, że takiego slangu to na moim osiedlu nie doświadczyłem. Ale zauważcie, że treść została opisana w sposób powiedzmy pasujący do encyklopedii (definicja, następnie rozwięcie...) ;)

Spiora - potencjalny stan umysłu do którego dąży większość populacji tzw. blokersów. Spiora wywołana jest dużą dawką jednorazowo użytego suszu z żeńskiej rośliny konopii indyjskiej. Młoda osoba pod wpływem spiory jest gotowa do tzw. bierzawy, czyli kultu podtrzymywanego przez spranych osobników. Spiora powoduje tzw. zeskanowanie bani oraz "sachare" w ustach. Należy ją jak najszybciej ugascić w celu odświeżenia oddechu. Na spiorze należy także dostarczyć organizmowi dużą dawkę węglowodanów.
środa, 13 lutego 2008

Konferencja stowarzyszenie Wikimedia Polska odbędzie się w tym roku w Rabce w dniach 22-25 maja. Na razie jeszcze trochę czasu zostało, więc nie do końca są znane szczegóły, ale co nieco wiadomo. Można też zgłaszać swoja chęć przybycia oraz proponować prezentacje. Niekoniecznie muszą to być prezentacje związane ściśle z projektami Wikimedii (czyli np. Wikipedią). Poniżej tekst informacyjny ze strony konferencji:

piątek, 08 lutego 2008

Zgłoszenia błędów mogą mieć ciekawą dyskusję. Poniżej jedno zgłoszenie błędu z radą w odpowiedzi... Rodzice - strzeżcie się ;)

ja chcę cytaty tajemniczego ogrodu

Zgłosiła: anita, to moja lektura szkolna na jutro to musze mieć jak nie będe miala to mnie mama i tata zabiją, 20:08, 6 lut 2008 (CET)

To że Ty chcesz, nie jest błędem Wikipedii – a ta strona służy właśnie do zgłaszania błędów. Próśb o odrobienie cudzych prac domowych tutaj nie załatwiamy. --CiaPan (Odp.) 20:26, 6 lut 2008 (CET)
A rodzicom podsuń to. --Random (dyskusja) 22:28, 6 lut 2008 (CET)

Ciekawi mnie czy zgłaszająca podsunąła artykuł polecany przez wikipedystkę Random :) A cytaty z Tajemniczego ogrodu znaleźć można w Wikicytatach.

środa, 06 lutego 2008

Pojawił się projekt nowej strony głównej polskiej Wikipedii. Był dyskutowany na liście dyskusyjnej wikirobota. Ze zmian widocznych na pierwszy rzut oka to:

 • Zmiana rozłożenie bloków - wielki blok artykułu na medal - kto to przeczyta całe? Za dużo tekstu IMO.
 • 3 kolumny zamiast 2 - w mniejszych rozdzielczościach może być wąsko... A takich użytkowników jeszcze jest trochę.
 • Z góry strony strony znikły linki do głównych kategorii, ich indeksu, indeksu haseł... To źle
 • Pojawiły się za to tam linki bardziej dotyczące edycji Wikipedii - bardziej pasujące do Portalu Wikipedystów niż na stronę główną.
 • Może warto by było zamienić to na taki top jaki jest na angielskiej Wikipedii z linkami do kilku większych portali tematycznych? Angielska góra strony od dawna mnie zachwyca (reszta już nie ;)
 • W jakim celu na górze strony głównej jest link do statystyk? Czyżbyśmy się musieli aż tak chwalić? Dla prasy i Kontakt - przecież link jest w menu bocznym? Starczy... Wrzucić tam linki ułatwiające przeglądanie artykułów Wikipedii... Umieszczenie FAQ na górze jest dobrym pomysłem.
 • Czy wiesz spadł niżej (a to jest chyba z najlepszych/najłatwiej przyswajalnych kolumn/bloków na głównej). To samo z Rocznicami. Szkoda ich tam na dole...
 • Kolory: jakiś taki dziwnie niebieski ten niebieski... ;) Średnio mi się podoba... Ale to kosmetyka... ;)
 • Grafiki medalowe na samej górze... Czy ja wiem...? Zamienić z miejscami z CzyWieszem? Może lepiej?
 • Dobry pomysłem jest wyrzucenie aktualności - to na Wikinews powinno iść już dawno.
 • Pojawiły się zachęty do przejrzenia innych projektów Wikimedii w postaci "... ile kilogramów słodu potrzeba do uwarzenia 10 litrów piwa?" czy "... z czyjego dzieła pochodzi cytat Koń jaki jest, każdy widzi?". I bardzo dobrze :)

To tyle jako pierwsze wrażenie... Komentarz? ;)

Projekt wymaga dyskusji, więc zachęcam do wyrażania swojego zdania na jego temat... Ja teraz sobie uświadomiłem, że nie widziałem dyskusji na temat tego projektu bo była ona prowadzona na liście na której nie byłem zapisany :)

Porównaj: projekt vs obecna wersja.

Pamiętacie pierwszą wersję dekalogu wikipedystów? Dziś druga wersja a dokładniej to wersja zerowa bo starsza ;)

 1. Jam jest Wikipedia, a tyś jest liść drżący na wietrze
 2. Nie siej memów wiki nadaremno
 3. Pamietaj, by czas swój poświęcić
 4. Szanuj administratorów i wikipedystów
 5. Nie wandalizuj
 6. Nie mnóż pacynek
 7. Nie plagiatuj
 8. Nie forsuj własnych poglądów
 9. Nie łam zasad Wikipedii
 10. Ani jej zaleceń edycyjnych

Autorstwo przypisać należy Przykucie.

wtorek, 05 lutego 2008

W ramach ciekawostki - pojawiła się jakiś czas temu petycja. Ma ona na celu usunięcie z Wikipedii grafik przedstawiających Mahometa (w artykule na polskiej Wikipedii kilka takich grafik jest). Nie znam dokładnie zaleceń muzułmańskich, ale kojarzę, że nie można w ich świątyniach (a może wszędzie?) przedstawiać postaci Allaha. Dawniej zakaz obowiązywał też postacie ludzi i zwierząt (jak piszę głupoty to proszę mnie poprawić w komentarzach ;)

W Wikipedii czytamy czym ten zakaz skutkował np.:

Z powodu zakazu przedstawiania zwierząt i ludzi rozwinęła się ornamentyka, wykorzystująca kaligrafię i motywy roślinne, której przykładem jest arabeska.

Sam zakaz przedstawiania bóstw ma także swoją historię w Chrześcijaństwie: zobacz ikonoklazm. W tym artykule jest kolejny akapit, która może trochę rozjaśnić o chodzi.

Jeśli chodzi o islam - zakaz przedstawiania boskości wynika z zakazu idolatrii, w szczególności kultu świętych głazów lub kamieni ustawianych (w celach kultowych), których istnienie potwierdzają badania archeologiczne prowadzone na terenach zamieszkałych przez pustynne plemiona koczowników i pasterzy. Zakaz przedstawiania Boga został rozszerzony i objął też oblicze proroka.

Wg słów, które zamieścili wikipedyści na liście dyskusyjnej, petycja została już wysłana do Fundacji Wikimedia. Była dyskutowana (słowa Polimerka):

Ta petycja już dawno wpłynęła do Fundacji, przy czym w ramach dyskusji o tym na liście Fundacji, część muzułmanów twierdziła, że tylko niektóre odłamy są tak skrajnie ikonoklastyczne - a większościowa opinia jest taka, że o ile obrazek nie stanowi przedmiotu kultu, lecz tylko ilustrację informacji historycznej to nie jest sprzeczny z islamem.

Wreszcie, gdyby ulec tej petycji, to zaraz byśmy mieli podobne od np: niektórych kościołów protestanckich, w których też panuje pełen ikonoklazm, czy od skrajnych odłamów judaizmu, w którym panuje zakaz wymawiania słowa "Jahwe".

Trochę dziwne jest wymaganie aby osoby nie wyznające wiary zachowywały jej zalecenia. Można szanować (np. wchodziłem bez butów do kilku meczetów), ale nie można wymagać zachowywania zasad islamu wszędzie - np. w encyklopedii. Szczególnie, że grafika sama w sobie nie jest narzędziem kultu. Muzułmanie mogą omijać strony Wikipedii, mogą nie zaglądać do artykułów. Mogą używać przeglądarki Opery i wyłączać wyświetlanie grafik :) Sposobów jest dużo. Petycja nie zmieni za wiele - chociaż może część osób zajrzy do kilku artykułów z Wikipedii i zrozumie o o chodzi w Islamie.

Linki: