Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Kategorie: Wszystkie | Bezsens | Informacje | Kontrowersje | Narzędzia Wikipedii
RSS
czwartek, 04 grudnia 2008

Wiadomość pierwsza to taka, że 13-14 grudnia w Chorzowie odbywa się Wikilia - czyli zimowy zlot wikipedystów. Jest to spotkanie bardzie towarzyskie niż wykładowe, więc obok dyskusji na tematy związane z Wikipedią będzie też kolacja wikilijna z 12 (albo i więcej) potraw. Więcej informacji na stronach pl.wikimedia.org.

A druga to taka, że Śląska wikipedia doczekała się 1000 hasła :) Powolutku idzie do przodu. Wiele tam artykułów to "je jyno kůnsek artikla. Jeli poradźůłbyś, sprowjej go." Więc do roboty :) Więcej informacji na Wikinews

czwartek, 28 sierpnia 2008

Serwis gazeta.pl wpadł na pomysł, aby napisać, krótką notkę o Baracku Obamie i o tym, że go w Wikipedii nie lubią... Znaleźli w haśle o nim wandalizm, wiszący 2h. I już notka gotowa. Gratulacje dla dziennikarza. Najprawdziwsze gratulacje. Złoty długopis mu w dłoń! Czy też złotego klawisza mu dać? A może zamknąć w jakimś baraku i kazać poprawiać wandalizmy w Wikipedii?

Aby było strasznie poprawnie politycznie (a co!) powinni dać, też informację, że kontrkandydata też nie lubią... Minuta szukania i mamy link (dzieci nie klikają).

Co z tego wynika? Nic nie wynika. W Wikipedii zdarzają się wandalizmy i pisanie o tym artykułów w serwisach internetowych w taki sposób ja to zrobił mm (taki podpis autora) jest bez sensu. Autor powinien sobie znaleźć jakiś inny temat. Nie ogórkowy. Albo poprawić błąd (zgłosić go). Tyle z mojej strony.

Ps w artykule jest link do innej "inteligentnej wiadomości". Tym razem ułożono z pierwszych liter jakieś brzydkie zdanie. A o innych rozdzielczościach, szerokościach przeglądarek, włączonych panelach itp. nie słyszano? I o tym, że w zależności od szerokości ekranu artykuły w wikipedii się wyświetlają inaczej też nie słyszano?

poniedziałek, 07 lipca 2008

Na stronach meta Wikipedii odbywa się głosowanie dotyczące sposobu porównywania wielkości encyklopedii (jej poszczególnych wersji językowych). Obecnie takim kryterium jest liczba artykułów - dzięki temu polska Wikipedia jest na 4 miejscu. Nowymi propozycjami są m.in.: liczba osób mówiacych danym językiem, ilość odsłon, ilość odsłon/ilość artykułów itp. W każdym wypadku Wikipedia spada ze swojego czwartego miejsca.

Czy dobrze? Pewnie bardziej sprawiedliwie, ale trudniej będzie zwykłym czytelnikom zrozumieć dlaczego jakaś tam encyklopedia jest niżej mimo, że ma wiecej artykułów. A jak wprowadzone zostanie jakieś kombinowane kryterium (coś przez coś) to jeszcze bedzie trudniej zrozumieć kolejność... Jak ktoś chce, może sobie podyskutować. Tak, wiem... Polska Wikipedię nazywają niektórzy botopedią ;)

Zobacz też: kolejność po zmianach.

poniedziałek, 30 czerwca 2008

Oj dawno, nie było wpisu Wikipediowego. No to dziś informacja o Wakacjach z Wikipedią.

Wakacje to czas wolny od zajęć, ale nie dla wikipedystów :) Studenci, uczniowie, nauczyciele, w tym także akademiccy mają w końcu nieco więcej czasu na to, by zająć się poważniej działaniem na Wikipedii. Część z nas wyjeżdża w różne ciekawe miejsca, gdzie można i zebrać dodatkowe informacje do uzupełniania artykułów (oczywiście w sensie wartościowej literatury i innych dokumentów) i wykonać potrzebne zdjęcia. No i w końcu to też okres, w którym warto się spotkać poza siecią.

Na tej stronie na każdy tydzień wakacji (studenci mają wakacje do końca września) będzie przedstawiona konkretna inicjatywa związana z działaniami na Wikipedii.

Jeżeli jesteś niedoświadczonym użytkownikiem, możesz poprosić wikipedystę, który poprowadzi przez zaułki Wikipedii prawie za rękę :) Naprawdę warto skorzystać.

A 5 lipca w Chorzowie odbędzie się spotkanie wikipedystów przy grillu. Takie mniej formalne. Pewnie przy piwie, krupnioku itp. ;) Jak coś to osoby zainteresowane niech się wpiszą na stronie.

poniedziałek, 02 czerwca 2008

Tydzień temu pojawiła się śląska Wikipedia. Dziś zaproponuję pewną ciekawostkę: Tuplikoř - czyli tłumacz online: polski → śląski. Wpisujesz tekst, wychodzi tekst przetłumaczony. Przynajmniej tak wygląda... Tak na swój wzrok widzę, że nie wszystko jest prawidłowo tłumaczone). Nawet jest tam napisane: Tuplikoř ńy je ńyuomylny. - ale działa :) Można wykorzystywać tą stronę do pisania artykułów w śląskiej Wikipedii. Tak część użytkowników czyni...

Strona tłumacza online: Tuplikoř.

niedziela, 01 czerwca 2008

Parę dni temu udostępniono tworzenie konta uniwersalnego projektów Wikimedii także dla zwykłych użytkowników (wcześniej było to dostępne dla administratorów). Na stronie Specjalna:MergeAccount można takie konto utworzyć (tam szczegóły). Co to daje? Nie trzeba się rejestrować ani ponownie logować na wszystkich projektach. I ciekawostka: Zalogowanie na dowolnej Wikipedii powoduje zalogowanie także na innych Wikipediach (projektach Wikimedii). Dzięki temu wygodniejsze jest przechodzenie pomiędzy projektami.

Problemem może być to, że konto o takiej samej nazwie gdzieś już ktoś utworzył. Jak się pospieszycie to będzie mniej problemów. Obecnie w polskiej Wikipedii prowadzone jest dyskusja dotycząca zasad przejmowania kont, które były nie używane: Propozycje zmian w zasadach przejmowania nazwy użytkownika.

Więcej informacji: Konto uniwersalne.

A po utworzeniu konta sprawdź ile wykonałeś edycji we wszystkich projektach.

poniedziałek, 26 maja 2008

Witej! To je Wikipedyjo we ślůnskij godce

Śląska Wikipedia już działa :) Tak... Od 26 maja 2008. Jej adres to szl.wikipedia.org. Daaawno temu na blogu informowałem o próbie stworzenia takiej wersji językowej. Wywiązała się nawet duża dyskusja... Wtedy zatrzymało się na głosowaniu i kilkudziesięciu testowych artykułach. Tym razem poszło sprawniej. Powodem tego jest pewnie otrzymanie przez język śląski kodu ISO 693-3 (szl) oraz zapał kilku ślązaków/wikipedystów przy tworzeniu artykułów w inkubatorze. W tej chwili trwa przenoszenie artykułów z tego inkubatora pod prawidłowy adres. Do czasu przeniesienia wszystkich mogą się pojawić błędy techniczne. Wybaczcie :)

Zastanawiasz się jak wygląda pismo - wcześniej był problem z wyborem rodzaju pisma/alfabetu. Teraz wybrano wcześniej i nie ma tego problemu ;) No chyba, że się pojawi w przyszłości (oj będą ostre dyskusje). Na razie proszę się wczytać w Zasady šrajbůngu oraz spróbować przeczytać i zrozumieć poniższe :). Czy wiedzieliście co to ajza jest?

Ajza to sům wšyske metalowe klamoty kere ńy nadowajům sie duůžyj do užytku a ino do přetopjyńo we huće. To mogům być abfale, wyroby kere sům popsute, tajle uod mašynůw, stare auta, konštrůkcyje ze rozbjůrki a inkše.

Czy coś więcej trzeba wiedzieć? Na razie nie za wiele wiadomo... Pierwsza edycja na pojawiła się około 10 dzisiaj. Dopiero kilka godzin później rozpoczęły się prace przygotowawcze (import artykułów). Do godziny 19 było zarejestrowanych 40 użytkowników. Większość to edytorzy polskiej Wikipedii chcący pomóc przy rozruchu. Ale też kilku(nastu) nowych się pojawiło także.

Więcej informacji: głosowanie/dyskusja przed powstaniem, zasady pisowni, informacje o ślůnskij godce oraz dyskusja projektu. W tej dyskusji zadawaj pytania, dyskutuj itp. Zajrzyj też na kanał irca: wikipedia-szl.
Zobacz też: Język śląski ma kod ISO w Wikinews.

czwartek, 15 maja 2008

Wikipedia robi czasami jako miejsce różnych wyznań. Dziś takie (wstawione na nie istnięjącą jeszcze stronę Wszyscy_moi_bliscy:

WERONIKO JESTES NAPRAWDE IDEALNA KOBIETA MOZNA POWIEDZIEC ZE WZORCEM DO NASLADOWANIA JAK KIEDYS BYL KONRAD WALENRROD TAK TERAZ JESTES TY MAM NADIZJE ZE TO DLA CIEBIE BIEDIZE KOMPLEMET A NIE KRYTYKA NIE MYSL SOBIE ZE TO TANI KOMENTAZ JA TO PISZE Z GLEBI SERCA

Prawdopodobnie chodziło o tę Weronikę. Jakby mejla nie można było wysłać do tej pani... ;)

środa, 14 maja 2008

Hmm... Wikipedia ma pół miliona artykułów. Super. A kilka dni temu odszedł wikipedysta z największą liczbą edycji. Roo72. Pewnie wielu go kojarzy - "kangur z Australii". Głównie znany z patrolowania ostatnich zmian - pełno dobrej roboty. Przy okazji narobił sobie wrogów (często za szybko działał?) a dla wielu czytelników był encyklopedycznym przykładem "krwiożerczego admina". Odszedł po niekorzystnym dla niego wyroku Komitetu Arbitrażowego. Zbyt pochopnie?

O rezygnacji z adminowania poinformował też Margoz. Zrezygnował też z członkostwa w Komitecie Arbitrażowym. Powód nieznany.

Na początku kwietnia odszedł Beno (wikipedysta prawie od początku istnienia Wikipedii). Przedstawił swoje powody odejścia w Kawiarence Wikipedii. Szkoda. Kogoś pominąłem? Ale od odejść Wikipedia się nie załamie - mamy nowych użytkowników cały czas. Część przychodzi i odchodzi. Część zostaje. Taka kolej rzeczy.

Przy okazji: pojawiło się nowe TOP 600 - lista 600 najbardziej aktywnych Wikipedystów (pierwsza setka w dużej części to edycje botów ;).

Dzisiaj (środa, 14 maja) prawdopodobnie około godziny 10 w polskiej Wikipedii został utworzony pół milionowy artykuł. Gratulacje dla szczęśliwego autora, dla innych użytkowników Wikipedii także. Na tę chwilę tym półmilionowym artykułem jest: Mario Kassar. Prawdopodobnie to się jeszcze zmieni (zostaną usunięte niektóre wcześniej utworzone artykuły i ten spadnie na miejsce poniżej 500 000). Ale czy to ważne? ;)

Jak pisałem już wcześniej ilość nie równa się jakości. Tak, wikipedyści też o tym wiedzą. Nie trzeba im o tym przypominać. Wystarczy pomóc. Tydzień poprawiania Wikipedii trwa - przyłącz się. Poprawiaj, zgłaszaj błędy, pisz nowe artykuły...

Więcej informacji: w Wikipedii o pół milionie artykułów, Tydzień poprawiania Wikipedii.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10
Linki: