Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Blog > Komentarze do wpisu

Śląska Wikipedia powstała

Witej! To je Wikipedyjo we ślůnskij godce

Śląska Wikipedia już działa :) Tak... Od 26 maja 2008. Jej adres to szl.wikipedia.org. Daaawno temu na blogu informowałem o próbie stworzenia takiej wersji językowej. Wywiązała się nawet duża dyskusja... Wtedy zatrzymało się na głosowaniu i kilkudziesięciu testowych artykułach. Tym razem poszło sprawniej. Powodem tego jest pewnie otrzymanie przez język śląski kodu ISO 693-3 (szl) oraz zapał kilku ślązaków/wikipedystów przy tworzeniu artykułów w inkubatorze. W tej chwili trwa przenoszenie artykułów z tego inkubatora pod prawidłowy adres. Do czasu przeniesienia wszystkich mogą się pojawić błędy techniczne. Wybaczcie :)

Zastanawiasz się jak wygląda pismo - wcześniej był problem z wyborem rodzaju pisma/alfabetu. Teraz wybrano wcześniej i nie ma tego problemu ;) No chyba, że się pojawi w przyszłości (oj będą ostre dyskusje). Na razie proszę się wczytać w Zasady šrajbůngu oraz spróbować przeczytać i zrozumieć poniższe :). Czy wiedzieliście co to ajza jest?

Ajza to sům wšyske metalowe klamoty kere ńy nadowajům sie duůžyj do užytku a ino do přetopjyńo we huće. To mogům być abfale, wyroby kere sům popsute, tajle uod mašynůw, stare auta, konštrůkcyje ze rozbjůrki a inkše.

Czy coś więcej trzeba wiedzieć? Na razie nie za wiele wiadomo... Pierwsza edycja na pojawiła się około 10 dzisiaj. Dopiero kilka godzin później rozpoczęły się prace przygotowawcze (import artykułów). Do godziny 19 było zarejestrowanych 40 użytkowników. Większość to edytorzy polskiej Wikipedii chcący pomóc przy rozruchu. Ale też kilku(nastu) nowych się pojawiło także.

Więcej informacji: głosowanie/dyskusja przed powstaniem, zasady pisowni, informacje o ślůnskij godce oraz dyskusja projektu. W tej dyskusji zadawaj pytania, dyskutuj itp. Zajrzyj też na kanał irca: wikipedia-szl.
Zobacz też: Język śląski ma kod ISO w Wikinews.

poniedziałek, 26 maja 2008, adziura

Polecane wpisy

  • Zlot zimowy + 1000 artykuł śląskiej Wikipedii

    Wiadomość pierwsza to taka, że 13-14 grudnia w Chorzowie odbywa się Wikilia - czyli zimowy zlot wikipedystów. Jest to spotkanie bardzie towarzyskie niż wykładow

  • Wikipedia PL już nie czwarta...

    Na stronach meta Wikipedii odbywa się głosowanie dotyczące sposobu porównywania wielkości encyklopedii (jej poszczególnych wersji językowych). Obecnie takim kr

  • Wakacje z Wikipedią + spotkanie w Chorzowie

    Oj dawno, nie było wpisu Wikipediowego. No to dziś informacja o Wakacjach z Wikipedią . Wakacje to czas wolny od zajęć, ale nie dla wikipedystów :) Studenci, uc

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/05/26 23:12:36
Dla mnie sprawa śląskiej Wikipedii jest mocno kontrowersyjna. Uznając nawet, że faktycznie śląski to samodzielny język, to jak jest z jego pisownią? Dyktando po śląsku oferowało do wyboru 10 różnych ortografii, z czego najpopularniejsza została wybrana przez 3 uczestników (!). Na jakiej podstawie wybrano zapis użyty na śląskiej Wikipedii? I czy w ogóle ktokolwiek będzie w stanie go zrozumieć?

Widzę pewien problem w tym, że przeważająca liczba Ślązaków nigdy nie widziała na oczy tego opartego po części na czeskich znakach zapisu. Czy ludzie będą chcieli uczyć się nowej ortografii po to, żeby móc zacząć pisać hasła? Jakiej jakości będą hasła pisane przez samych nowicjuszy (bo w zasadzie każdy użytkownik języka śląskiego jest przy tym zapisie nowicjuszem)? Czy jest Rada Języka Śląskiego, do której możnaby się zwracać w razie wątpliwości?

Jeszcze co do podnoszonego do rangi Świętego Graala kodu ISO: język klingoński też ma kod ISO.
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2008/05/28 17:59:40
Dla mnie super sprawa. Nie mam nic wspólnego ze Śląskiem, ale uważam, że języki lokalne powinny być promowane. Ale ta pisownia z dzióbkami jest dla mnie nienaturalna. Nie można by użyć pisowni bardziej zbliżonej do polskiej?
-
2008/11/15 00:19:52
Nie ma Rady Języka Śląskiego ale jest Pro Loquela Silesiana
Linki: