Z sensem i bezsensem o Wikipedii
Blog > Komentarze do wpisu

Wikipedia uwolniona bardziej? Nastąpi zmiana licencji treści zawartych Wikipedii na CC-BY-SA

Niemożliwe? A jednak... Creative Commons, Fundacja Wikimedia oraz Free Software Foundation zapowiedziały, że najbliższa wersja licencji GFDL (używana na Wikipedii) będzie kompatybilna z CC BY-SA. A w dalszej kolejności cała treść umieszona na Wikipedii ma być objęta także tą licencją spod znaku CC. Jakie to ma znaczenie dla czytelników i edytorów Wikipedii?

A takie, że nie trzeba będzie przy drukowaniu artykułów dołączać całego tekstu licencji. Wystarczy podanie nazwy licencji oraz autorów. Do tego Wikipedia może sobie wymyślić warunki oznaczania według własnego widzimisię. Pewnym plusem jest też to, że CC BY-SA jest prawie 2 razy krótsza od GFDL. I od biedy da się ją zrozumieć. Szczególnie, że istnieje oficjalna polska wersja tej licencji. W skrócie - łatwiej będzie można skorzystać z pracy wikipedystów (legalnie).

Obecnie Wikipedia jest udostępniana...:

...w oparciu o licencję GNU Free Documentation Licence. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikację treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.2 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation; nie zawiera Sekcji Niezmiennych, bez Tekstu na Przedniej Okładce i bez Tekstu na Tylnej Okładce.

Wyróżniony fragment oznacza, że FSF może wydać kolejną wersję tej licencji (kompatybilną z CC BY-SA) oraz i automatycznie tekst zamieszczony wcześniej był udostępniony na licencji. Jakiś czas temu była próba/chęć takiego przerobienia licencji CC aby była zgodna z GFDL (czyli w drugą stronę). Ale nie wyszło z tego nic. Tym razem się chyba uda... Miejmy nadzięję.

Przedstawię teraz jak wygląda skrót licencji CC BY-SA zamieszczony na stronach Creative Commons. Każda licencja CC ma taki skrót - jasno jest wyjaśnione co wolno a co nie. A jak ktoś chce to przeczyta całą treść licencję - link do niej znajduje się na dole strony.

  Wolno:
 • kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
 • tworzyć utwory zależne
  Na następujących warunkach:
 • Uznanie autorstwa. Utwór należy oznaczyć w sposób określony przez Twórcę lub Licencjodawcę
 • Na tych samych warunkach. Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji.
 • W celu ponownego użycia utworu lub rozpowszechniania utworu należy wyjaśnić innym warunki licencji, na której udostępnia się utwór.
 • Każdy z tych warunków może zostać uchylony, jeśli uzyska się zezwolenie właściciela praw autorskich.
 • Nic w tej licencji nie ogranicza ani nie zastrzega praw autorskich twórcy.

Więcej informacji: Uchwała Fundacji Wikimedia, wpis na blogu Jamendo (tam informacja pierwsza się pojawiła), dyskusja na liście dyskusyjnej polskiej Wikipedii, dyskusja na liście angielskiej.

Uaktualnienie: Poprawiłem wpis - Wikipedia będzie udostępniana na 2 licencjach - GFDL oraz CC BY-SA. Każdy użytkownik będzie mógł wybrać licencje na jakiej będzie chciał dalej rozpowszechniać dany tekst z Wikipedii. Czyli nie zmiana licencji a podwójne licencjonowanie. Ale ta zmiana i tak będzie należała do lokalnych społeczności projektów - czy się zgodzą na takie podwójne licencjonowanie. Więcej informacji na blogu Lawrence Lessiga.

Dodam jeszcze, że dzięki temu społeczność polskiej Wikipedii będzie mogła chcieć udostępniać treść także na polskiej wersji licencji CC. Czyli potrójne licenjonowanie można będzie wprowadzić :)

sobota, 01 grudnia 2007, adziura

Polecane wpisy

 • Zlot zimowy + 1000 artykuł śląskiej Wikipedii

  Wiadomość pierwsza to taka, że 13-14 grudnia w Chorzowie odbywa się Wikilia - czyli zimowy zlot wikipedystów. Jest to spotkanie bardzie towarzyskie niż wykładow

 • Wikipedia PL już nie czwarta...

  Na stronach meta Wikipedii odbywa się głosowanie dotyczące sposobu porównywania wielkości encyklopedii (jej poszczególnych wersji językowych). Obecnie takim kr

 • Wakacje z Wikipedią + spotkanie w Chorzowie

  Oj dawno, nie było wpisu Wikipediowego. No to dziś informacja o Wakacjach z Wikipedią . Wakacje to czas wolny od zajęć, ale nie dla wikipedystów :) Studenci, uc

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Linki: